menu

Historia zapisana w fotografii – spotkanie z Zygmuntem Walkowskim

Historia zapisana w fotografii – spotkanie z Zygmuntem Walkowskim

17 lutego 2024
15.00
Muzeum Dulag 121

Już 17 lutego rozpoczynamy cykl spotkań w Muzeum Dulag 121 „80. rocznica wysiedlenia powstańczej Warszawy”. Naszym gościem będzie Zygmunt Walkowski – varsavianista, znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy w sobotę 17 lutego o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121. Bezpłatne wejściówki do pobrania na evenea.

Fotografia nie jest tylko ozdobnikiem, uzupełnieniem, dodatkiem ilustracyjnym do opowieści czy narracji historycznej. Sama w sobie jest dokumentem, który należy umiejętnie odczytywać.

Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Pan Zygmunt Walkowski – fotograf i specjalista od interpretacji archiwalnych zdjęć z okresu okupacji niemieckiej – przybliży proces odczytywania informacji zarejestrowanych na zdjęciu, także tych pozornie ukrytych, niewidocznych „na pierwszy rzut oka”.

Prelegent opowie o identyfikacji i analizie zdjęć okupacyjnych i powstańczych, jak również o sposobach określania czasu i daty wykonania zdjęcia oraz ustalaniu lokalizacji obiektów. A to wszystko na przykładach zdjęć archiwalnych z czasów okupacji oraz niemieckich zdjęć lotniczych Warszawy i okolic wykonanych przez Luftwaffe podczas II Wojny Światowej.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 17 lutego 2024 r. o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Zygmunt Walkowski – polski fotograf, varsavianista, specjalista od interpretacji zdjęć Warszawy z okresu okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Pomysłodawca stworzenia i wydania sześcio-tomowej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. W archiwach amerykańskich odkrył niemieckie fotografie lotnicze okupacyjnej Warszawy i sprowadził je do Polski. Były współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego odpowiedzialny za wybór, przygotowanie i opracowanie materiałów fotograficzno-ikonograficznych.

Skip to content