menu

Jan Szczepkowski – kronikarz Pruszkowa. Promocja antologii tekstów pisarza

Jan Szczepkowski – kronikarz Pruszkowa. Promocja antologii tekstów pisarza

09 marca 2024
15:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne wydanej przez Muzeum Dulag 121 dwutomowej antologii „Jan Szczepkowski – kronikarz Pruszkowa. Wspomnienia, artykuły, felietony”, które odbędzie się 9 marca 2024 r. o godzinie 15 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A. Naszymi gośćmi będą historycy i znawcy dziejów Pruszkowa dr Szymon Kucharski, autor artykułów historycznych poświęconych postaci Jana Szczepkowskiego oraz dr Mirosław Wawrzyński, konsultant historyczny publikacji. Spotkanie poprowadzi autor wyboru tekstów do antologii Maciej Boenisch.

Jan Szczepkowski – literat, dziennikarz, podróżnik i działacz społeczny – w jednym z tekstów nazwał sam siebie „kronikarzem pruszkowskim”. W Pruszkowie mieszkał w latach 1906–1963 i w tym czasie był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w jego XX‑wiecznej historii. Dzieje miasta i jego aktualne sprawy opisywał w publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej reportażach, artykułach wspomnieniowych oraz tekstach publicystycznych. Zabierał głos w najważniejszych kwestiach dotyczących rozwoju Pruszkowa – szkolnictwa, zdrowia publicznego, terenów zielonych, miejskiej przyrody, historii czy polityki. W czasie spotkania porozmawiamy o jego ciekawej biografii, zaangażowaniu w życie miasta, a także o sprawach międzywojennego Pruszkowa, o których pisał w lokalnych tytułach prasowych. W panelu wezmą udział:

dr Mirosław Wawrzyński – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki, varsavianista i pruskovianista. Autor książek:, „Bronisław Chajęcki nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa” (2009), „Powietrzny pogrom ZSRR. 22 czerwca 1941” (2014), „Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921. Dynamika rozwoju peryferyjnego” (2017)

dr Szymon Kucharski – pedagog, przewodnik, znawca historii Pruszkowa, autor i współautor kilkudziesięciu publikacji książkowych, prasowych i internetowych, dotyczących chemii organicznej, historii regionalnej, historii architektury i historii wojskowości. Wieloletni członek Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji

Maciej Boenisch – kustosz w Muzeum Dulag 121, redaktor działu „Pruskoviana”, autor wyboru tekstów do antologii „Jan Szczepkowski Kronikarz z Pruszkowa. Wspomnienia, artykuły, felietony”

Skip to content