menu

Warsztaty Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – spacer historyczny po dawnym ZNTK z dr. Szymonem Kucharskim

Warsztaty Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – spacer historyczny po dawnym ZNTK z dr. Szymonem Kucharskim

17 marca 2024
12.00
Muzeum Dulag 121

Z radością ogłaszamy pierwsze w tym roku spacery historyczne organizowane przez Muzeum Dulag 121! Tym razem zaprosimy Państwa na teren dawnych Warsztatów Kolejowych w Żbikowie, po którym oprowadzi nas Szymon Kucharski. Pierwszy spacer już 17 marca o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy! Bezpłatne wejściówki do pobrania: https://app.evenea.pl/event/878214-19/

Warsztaty Kolejowe funkcjonowały na terenie Żbikowa od 1897 roku. Choć w pierwszym roku ich istnienia zatrudnionych było jedynie 49 osób, był to jeden z najszybciej rozwijających się zakładów przemysłowych w okolicach Warszawy. W 1904 roku warsztaty zyskały status największego pracodawcy w Pruszkowie. Ich rozbudowa stała się także impulsem do rozwoju Żbikowa – w sąsiedztwie Warsztatów szybko zaczęły wyrastać liczne kamienice, powstała szkoła kolejowa a w późniejszym okresie osiedle pracownicze i szpital, które stały się zalążkiem szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej zwanej Żbikówkiem.

Po dwudziestu latach od likwidacji Warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie MLP Group) znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – unikatowy budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze z okresu okupacji.

Podczas spaceru przewodnik dr Szymon Kucharski zaprowadzi nas do niedostępnych na co dzień miejsc na terenie dawnych Zakładów, a także opowie o najważniejszych wydarzeniach z historii Warsztatów.

Spacer rozpocznie się w niedzielę, 17 marca o godz. 12.00, przed siedzibą Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków) i potrwa ok. 2 godziny. Prosimy o wygodne obuwie i odpowiednią odzież!

Zapisy: evenea.pl

Kolejne spacery po Warsztatach Kolejowych odbędą się: 14 kwietnia i 16 czerwca.

Szymon Kucharski – pedagog, przewodnik, znawca historii Pruszkowa, absolwent pruszkowskiego Przedszkola Miejskiego nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 12 im. J. Kusocińskiego. Ukończył również IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie i Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Przez lata pracował jako nauczyciel chemii w LO im. T. Zana w Pruszkowie i w IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie. Doktorant IH UW. W wolnych chwilach podróżuje wraz z narzeczoną po najdziwniejszych zakątkach Polski oraz krajów środkowej i wschodniej Europy. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, prasowych i internetowych, dotyczących chemii organicznej, historii regionalnej, historii architektury i historii wojskowości. Wieloletni członek Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Współpracuje z Muzeum Dulag 121 od chwili jego powstania.

Skip to content