menu

Wyrok na mieszkańców Warszawy. Niemieckie zbrodnie na ludności powstańczej Warszawy – spotkanie z Piotrem Brulikisem

Wyrok na mieszkańców Warszawy. Niemieckie zbrodnie na ludności powstańczej Warszawy – spotkanie z Piotrem Brulikisem

16 marca 2024
15.00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 16 marca gościem Muzeum Dulag 121 będzie Piotr Brulikis – znawca historii okresu Powstania Warszawskiego zajmujący się tematem pacyfikacji ludności cywilnej powstańczej Warszawy. Tematem spotkania będą niemieckie zbrodnie na mieszkańcach stolicy dokonywane w czasie Powstania. Serdecznie zapraszamy w sobotę 16 marca o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121.

Wybuch Powstania Warszawskiego to również moment, w którym Niemcy rozpoczęli działania masowej pacyfikacji cywilnych mieszkańców walczącego miasta. Niemieckie oddziały już od 1 sierpnia były odpowiedzialne za masowe mordy na ludności cywilnej i jeńcach wojennych, ataki na niebronione obiekty cywilne, gwałty, wysiedlenia, grabieże, niszczenie mienia i wiele innych. 

W okresie powstańczych walk zginęło nawet do 180 tys. osób z czego co najmniej 1/3 stanowiły ofiary egzekucji przeprowadzanych przez niemieckie formacje policyjne i wojskowe. Najwięcej z nich zginęło w pierwszych dniach powstania w czasie Rzezi Woli i Rzezi Ochoty, zanim Niemcy podjęli decyzję o utworzeniu obozu przejściowego w Pruszkowie.

16 marca o godz. 15.00 zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na kolejne spotkanie organizowane w ramach „80. Rocznicy Wysiedlenia Powstańczej Warszawy”, podczas którego powiemy o największych zbrodniach niemieckich dokonywanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Piotr Brulikis – pasjonat historii. Interesuje się problematyką II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, podziemia antykomunistycznego. Były wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej podczas prac na „Łączce. Główny specjalista ds. organizacyjno-bibliotecznych Fundacji im. Janusza Kurtyki. Administrator profilu na Facebooku Rzeź Woli Warszawa 1944. Organizator corocznych spacerów historycznych śladami zbrodni na ludności cywilnej powstańczej Warszawy.

Skip to content