menu

„…Będą musieli zapłacić ciężką cenę za nasze życia…”. Powstanie w getcie warszawskim. Geneza, przebieg, pamięć

„…Będą musieli zapłacić ciężką cenę za nasze życia…”. Powstanie w getcie warszawskim. Geneza, przebieg, pamięć

20 kwietnia 2024
15.00
Muzeum Dulag 121

W związku 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim zapraszamy na wykład Szymona Pietrzykowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego pt.: „…Będą musieli zapłacić ciężką cenę za nasze życia…”. Powstanie w getcie warszawskim. Geneza, przebieg, pamięć. Zapraszamy w sobotę 20 kwietnia o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121!

19 kwietnia obchodzić będziemy 81. rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim –największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji w Muzeum Dulag 121 będziemy gościć Szymona Pietrzykowskiego z Działu Edukacji ŻIH.

W czasie spotkania prelegent zacznie od omówienia szerokiego tła historycznego i genezy powstania – czym było i kiedy powstało getto warszawskie, jak funkcjonowało i jak wyglądała rzeczywistość życia warszawskich Żydów, a także przybliży okres Wielkiej Akcji Likwidacyjnej aż do momentu przedednia wybuchu powstania w getcie. W dalszej części spotkania zostanie omówiony przebieg walk powstańczych, a także temat powojennej pamięci o historii getta i powstania w getcie. Wykład będzie wzbogacony zdjęciami, fragmentami nagrań video, cytatami.

Szymon Pietrzykowski – historyk, badacz i popularyzator historii Żydów (ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski), pracownik Działu Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Skip to content