menu

Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Mąkowskiego „Dulag 121 – 80 lat później”

Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Mąkowskiego „Dulag 121 – 80 lat później”

11 maja 2024
17:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, 05-800 Pruszków

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 11 maja o godz. 17:00 na wernisaż wystawy fotografii Jerzego Mąkowskiego „Dulag 121 – 80 lat później”. Wystawa będzie prezentowana w siedzibie muzeum do 6 października 2024 r.

Jerzy Mąkowski miał cztery i pół roku, kiedy wraz z rodziną został wypędzony z warszawskiej Woli do obozu przejściowego w Pruszkowie. Państwo Mąkowscy – ojciec Stanisław, matka Stanisława i siostra Teresa – mieszkali przy ul. Twardej 43. Do obozu trafili 8 września 1944 r., gdzie cudem uniknęli rozdzielenia podczas segregacji więźniów i transportu do III Rzeszy w charakterze przymusowych robotników. Wszyscy razem wysłani zostali transportem w głąb Generalnego Gubernatorstwa, do wsi Nieznanowice, blisko Włoszczowy. Z wyjścia z Warszawy i pobytu w obozie pan Jerzy pamięta pojedyncze kadry i sceny. W 2023 roku odwiedził Muzeum, aby przejrzeć archiwalne fotografie z nadzieją, że te odświeżą pamięć tamtych wydarzeń. Wówczas zrodził się pomysł zorganizowania wystawy fotografii, które powstały podczas wizyt na terenie dawnego obozu przejściowego w Pruszkowie.

Jerzy Mąkowski (ur. 1940) – artysta fotograf, przedstawiciel Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, członek grupy twórczej „Stodoła 60”, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest twórcą nagradzanych prac utrzymanych w nurcie fotografii krajobrazowej, socjologicznej, reportażowej, a także fotografii architektury. Swoje fotografie prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Z wykształcenia doktor inżynier nauk technicznych jest emerytowanym wykładowcą Wydziału Mechatroniki w Politechnice Warszawskiej.

Skip to content