menu

Otwarcie wystawy „Dulag 121 – 80 lat później”

Otwarcie wystawy „Dulag 121 – 80 lat później”

11 maja w Muzeum Dulag 121 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego Mąkowskiego pt. „Dulag 121 – 80 lat później”. Wystawa została otwarta przez Wicestarostę Leszka Zarzyckiego, Dyrektor Małgorzatę Bojanowską i Autora prac.

Podczas sobotniego wernisażu otworzyliśmy najnowszą wystawę czasową, która przez najbliższe miesiące będzie gościć na antresoli naszego Muzeum. Przybyli na wydarzenie goście mieli okazję zobaczyć wystawę 30 fotografii, które  w sposób szczególny oddają historię ludności cywilnej powstańczej Warszawy.

Jak mówił sam Autor „Dulag 121 – 80 lat później”, to opowieść o tym, jak wyglądał los wypędzonych warszawiaków – przed i po przybyciu do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także po wywózce w dalszą drogę. 30 fotografii jest pewną refleksją i sugestią Artysty o tym jak ważne jest zachowanie pamięci o Exodusie Warszawy i zrozumieniu tego z czym przyszło mierzyć się i następnie żyć więźniom obozu Dulag 121. Czarno-białe fotografie zamyka ostatni, kolorowy kadr, który ma dawać nadzieję na lepsze jutro i być świadectwem tego, że mimo gehenny i traumy powstańczych doświadczeń ludzie, którzy ocaleli pragną być i tworzyć nowe życie.

Wystawa będzie gościć w Muzeum Dulag 121 do 6 października 2024 r. Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z wernisażu poniżej:

Skip to content