menu

Historia Biblioteki Publicznej w Pruszkowie – spotkanie z Marianem Skwarą

Historia Biblioteki Publicznej w Pruszkowie – spotkanie z Marianem Skwarą

27 lipca 2024
15.00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 razem z Książnicą Pruszkowską serdecznie zaprasza na spotkanie z Marianem Skwarą autorem książki „Historia Biblioteki Publicznej w Pruszkowie do roku 1989”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 lipca 2024 roku o 15.00 w Muzeum Dulag 121.

Historia pruszkowskiej biblioteki miejskiej sięga początku XX wieku. Marian Skwara w swojej monografii pisze, że powstała ona prawdopodobnie w 1903 lub 1904 roku dzięki inicjatywie znanej pedagożki Marii Weryho-Radziwiłłowicz i doktora Radziwiłłowicza, ordynatora w tworkowskim szpitalu, a w porozumieniu z hrabią Antonim Potulickim. Funkcjonowała ona przy otwartej w 1903 roku szkole dla pensjonarek „Mariadwinek”, która miała swoją siedzibę w Pruszkowie w domu hrabiego Potulickiego. Ze względów formalnych miała ona funkcjonować jako biblioteka i czytelnia dla pracowników cegielni hr. Potulickiego, ale ponoć była dostępna dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa. W 1907 roku jej siedzibę przeniesiono do nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kościuszki, tej samej w której mieszkał Jan Szczepkowski. W 1910 roku księgozbiór biblioteki zasiliły książki ze zlikwidowanej biblioteki kolejowej. Do 1923 roku pozostawała biblioteką prywatną, zarządzaną przez Towarzystwo Biblioteki i Czytelni. Miastu została przekazana w 1923 roku. 20 stycznia 1924 r. otworzono dla czytelników bibliotekę, która miała już całkiem długą historię, ale od tego momentu miała być biblioteką miejską, zarządzaną przez władze miasta Pruszkowa. Jej kontynuatorką jest dziś Książnica Pruszkowska.

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Pruskoviana, Marian Skwara, autor monografii „Historia Biblioteki Publicznej w Pruszkowie do roku 1989”, w rozmowie z Maciejem Boenischem – kustoszem Muzeum Dulag 121, przybliży ponad 100 letnią historię pruszkowskiej biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Marian Skwara – były dziennikarz i wydawca, aktywny publicysta, tłumacz i regionalista. Autor książek „Historia Pruszkowa do roku 1945” oraz „Pruszkowscy Żydzi”, a także wielu artykułów na temat lokalnej historii. Ostatnio opublikował wydawnictwo „Cmentarz żydowski w Pruszkowie” oraz monografię „Historia Biblioteki Publicznej w Pruszkowie do roku 1989”.

Skip to content