menu

Wakacje z Muzeum Dulag 121 „Witajcie w naszej Bajce!”

Wakacje z Muzeum Dulag 121 „Witajcie w naszej Bajce!”

Muzeum Dulag 121 z radością zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat do udziału w cyklu warsztatów pt.: „Witajcie w naszej Bajce!”. Zajęcia odbywać się będą w drugim i trzecim tygodniu lipca (8-19 lipca) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00. Zapisy od 10 czerwca mailowo pod adresem: edukacja@dulag121.pl

Jak co roku Muzeum Dulag 121 zaprasza swoich najmłodszych gości do udziału w bezpłatnych zajęciach organizowanych podczas wakacji. W tym roku zabierzemy uczestników w podróż po „Akademii Pana Kleksa” na podstawie książki Jana Brzechwy. Podczas dwóch tygodni zajęć wspólnie poznamy m.in. postać Jana Brzechwy, polskiego poety, autora bajek i wierszy dla dzieci. Zanurzymy się w świecie Ambrożego Kleksa, głównego bohatera najsłynniejszej polskiej bajki dla dzieci.

„Akademia pana Kleksa” to niezwykła opowieść, którą Jan Brzechwa pisał w czasie II wojny światowej i która wydana została w 1946 r. Kontynuacja przygód pana Kleksa ukazała się w kolejnych tomach utworu w „Podróżach pana Kleksa” z 1961 r. oraz w „Triumfie pana Kleksa” z 1965 r. Dwie pierwsze części doczekały się w latach 80. adaptacji filmowych w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej. Trzecia część filmu pt. „Pan Kleks w kosmosie” nie była już wzorowana na trzecim tomie powieści Brzechwy. „Triumf pana Kleksa” ukazał się dopiero w 2001 r. w formie bajki animowanej. W 2023 roku powstała uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Prosimy zabrać ze sobą czapki przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV coś do picia i jedzenia oraz dobry humor!

Zapisy przyjmujemy do 17 czerwca lub do wyczerpania miejsc!

Kontakt: edukacja@dulag121.pl

Szczegółowy program:

I tydzień: 08-12.07

Poniedziałek (08.07) Witajcie w naszej Bajce!

Początek wakacji umilą nam warsztaty poświęcone ekspresji ruchowej oraz poznaniu biografii Jana Brzechwy, autora bajek i wierszy dla dzieci. Spotkanie zaczniemy od przeczytania fragmentów książki „Akademii Pana Kleksa” powstałej w okupowanej Warszawie. Wspólnie zastanowimy się nad ukrytym znaczeniem bajki. Razem stworzymy „pudełko życzliwości”, w którym określimy miłe zasady spędzania wspólnego czasu w muzeum oraz wręczymy „listy przyjęcia” do letniej Akademii Pana Kleksa!

Zajęcia będą miały również charakter integracyjny – poznamy się nawzajem i wymyślimy układ taneczny do śpiewanej wersji wiersza „Na Wyspach Bergamutach” Brzechwy, aby świetnie się bawić!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Wtorek (09.07)

Kleksografia na świeżym powietrzu!

Na tych warsztatach wejdziemy do świata kleksografii! Za pomocą kolorowych kleksów namalowanych na streczu opowiemy ulubione historie z „Akademii Pana Kleksa”! Poniesiemy wodzę fantazji i swobodnej, intuicyjnej twórczości. Zanurzymy się w bajkowym świecie, w którym atramentowe kleksy i barwne plamy z farby mogą zamienić się w bohaterów, roboty, księżniczki, albo dzikie zwierzęta – zgodnie z tym, co podpowie nam nasze serce!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Środa (10.07) Kolorowe piegi Pana Kleksa!

Kolejne nasze zajęcia będą skoncentrowane wokół twórczości Brzechwy. Nie zabraknie warsztatów muzycznych, zajęć ruchowych i animacji na świeżym powietrzu. Dowiemy się dlaczego Ambroży Kleks uwielbiał piegi i zalecał je swoim uczniom! Tego dnia będziemy mogli podzielić się swoimi ulubionymi grami, zabawkami i zabawami. Zachęcamy do przyniesienia do muzeum swoich ulubionych zabawek i zaproszenia innych do wspólnej zabawy!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Czwartek (11.07) Warsztaty leczenia chorych sprzętów!

Lekcja leczenia chorych sprzętów polegała na leczeniu wszelkich mniejszych czy większych przedmiotów. Kleks miał specjalne maści, płyny i nauczał tego swoich uroczych młodych uczniów. W naszej „Akademii” naprawimy stare koła hula-hop oraz podarujemy nowe życie starym koszulkom. Stare przedmiotu posłużą nam do wyczarowania najprawdziwszych tęczowych dywaników. Kto wie, może przy odrobinie magii uda nam się odbyć krótki rejs latającym dywanem w przestworzach?

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Piątek (12.07) W starym kinie z Kleksem!

Ostatni dzień pierwszego tygodnia wakacji przeniesiemy się w czasie do lat 80. Wehikuł czasu nie będzie nam potrzebny bowiem nasze muzeum zamieni się w przytulną salę kinową, w której wyświetlimy pierwszą, filmową adaptację „Akademii Pana Kleksa”. Tego dnia przyodziewamy ubrania w kolorach tęczy, buzie stroimy barwnymi piegami i udajemy się do świata Adasia Niezgódki!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

II tydzień: 15-19.07

Poniedziałek (15.07) Motyle Pana Kleksa!

Drugi tydzień wakacji rozpoczniemy wyjątkowymi warsztatami plastycznymi! Pan Kleks jadł na śniadanie motyle, twierdząc, że smak jedzenia mieści się w kolorze. Co ciekawe, spożywał motyle, posiadające w sobie pestki, które można było posadzić na grządkach. Na naszych warsztatach stworzymy barwne motyle i olbrzymie kwiaty z krepiny – wszak nie od dziś wiadomo, że motyle uwielbiają kwietny nektar, który kosztują przesiadując na tych pięknych roślinach!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Wtorek (16.07) Bajkologia, czyli w krainie bajek!

Podczas kolejnego dnia zajęć zaprosimy dzieci do udziału w bajkowych kalamburach! Uczestnicy poznają świat bajek, który istniał po przekroczeniu furtki „Akademii Pana Kleksa”. Zaprosimy dzieci do losowania tytułu bajki, a następnie narysowania wszystkich skojarzeń związanych z wylosowanymi tytułami.  Na koniec będziemy odgadywać zagadki i wcielać się w ulubionych bohaterów bajek.

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Środa (17.07) Co by było gdyby…?

Środowe zajęcia zdominują doświadczenia chemiczno-fizyczne, inspirowane lekcjami Ambrożego Kleksa. Zaprosimy dzieci do wspólnego tworzenia atramentu, lampy lawy i tęczowych gąsienic! Uczestnicy poznają rożne pojęcia związane z naukami przyrodniczymi, światem eksperymentów chemicznych i praw fizyki. Tego dnia będziecie mogli podzielić się swoimi ulubionymi grami, zabawkami i zabawami. Zachęcamy do przyniesienia do muzeum swoich ulubionych zabawek i zaproszenia innych do wspólnej zabawy!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Czwartek (18.07) W świecie robota Alberta!

Kolejny dzień naszej letniej Akademii rozpoczniemy wyjątkowymi warsztatami z robotyki! Pan Krzysztof Wiązecki z Kids Wonderland zaprosi dzieci do wspólnego kodowania i sterowania robotami. Na tych zajęciach uczestnicy dowiedzą się kim był robot Adolf, robot Albert i Filip Golibroda. Na zajęciach z robotyki nie zabraknie wyzwań konstruktorskich, pojedynków pojazdów i przeżyć rodem z rollercostera!

Prowadzący: Krzysztof Wiązecki Kids Wonderland

Piątek (19.07) W kinie z Adą Niezgódką!

Ostatni dzień wakacji zamienimy nasze muzeum w najbardziej nowoczesne kino na świecie! Po dwóch tygodniach intensywnych warsztatów w letniej „Akademii Pana Kleksa” zrelaksujemy się przy seansie współczesnej wersji filmu na podstawie książki Brzechwy. Wystrojeni w kolorowe piegi z popcornem w ręku – spędzimy wspólnie czas na seansie współczesnej wersji „Akademii Pana Kleksa”. Porozmawiamy również o tym czego się wzajemnie nauczyliśmy i co najbardziej podobało nam się w kultowej książce Brzechwy!

Prowadzący: Anna Chomiak, Oliwia Filipowicz, Violetta Wachna-Orłowska

Piątek (19.07) godziny popołudniowe Spotkanie podsumowujące

Na zakończenie wakacji zaprosimy dzieci i ich rodziców na podsumowanie naszych warsztatów. Dzieci będą mogły opowiedzieć, co robiliśmy, co im się najbardziej podobało i czego się dowiedziały. Pokażemy rodzicom efekty naszych działań – nasze prace plastyczne, zdjęcia z zajęć, oraz film, w którym głównymi bohaterami będą uczestniczy naszych wakacji!

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany w programie.

Skip to content