menu

„Zapomniane dziewczęta” – historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej

„Zapomniane dziewczęta” – historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej

13 lipca 2024
15.00
Muzeum Dulag 121

W sobotę 13 lipca zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na pokaz filmu „Zapomniane dziewczęta” oraz spotkanie z Stanisławem Wiśniewskim – synem Haliny Wiśniewskiej, członkini PWK i bohaterki filmu oraz Panią Martą Muranowicz – prezes Stowarzyszenia OGRH PWK.  Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A.

„Zapomniane dziewczęta”, to film stworzony przez Ogólnopolską Grupę Rekonstrukcji Historycznych Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Film opowiada historię PWK przez pryzmat wspomnień jednej z członkiń – Pani Haliny Wiśniewskiej z domu Rybak.

Pani Halina, wieloletnia działaczka i członkini PWK opowiada o kulisach swojej służby i odkrywa nowe, bo bardziej osobiste, pozbawione podręcznikowego zadęcia oblicze tej niezwykłej, a zapomnianej polskiej kobiecej organizacji paramilitarnej. Opowieść Pani Haliny została wzbogacona o archiwalne materiały oraz scenki rodzajowe, w których biorą udział członkinie Stowarzyszenia OGRH PWK. Film kręcony był w istotnej dla PWK miejscowości – Istebnej, gdzie odbywały się wspominane przez Panią Halinę obozy PWK.

Pani Halina Wiśniewska w czasie Powstania Warszawskiego ukrywała się w piwnicach razem ze swoimi nowonarodzonym synem i ojcem. Udało im się wyjść z Warszawy do obozu Dulag 121, a stamtąd zostali wysłani na teren Generalnego Gubernatorstwa.

W czasie wydarzenie będzie obecny syn Pani Haliny Wiśniewskiej – Stanisław Wiśniewski – urodzony 1 sierpnia 1944 roku oraz członkinie Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które opowiedzą o kulisach powstania filmu. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 13 lipca o godz. 15.00 do siedziby Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Skip to content