menu

Jak policzyć niepoliczalne? Straty Rzeczpospolitej Polskiej poniesione w wyniku II wojny światowej 1939-1945

Jak policzyć niepoliczalne? Straty Rzeczpospolitej Polskiej poniesione w wyniku II wojny światowej 1939-1945

22 lutego 2025
15:00
Muzeum Dulag 121, Pruszków, ul 3Maja 8A

W sobotę 22 lutego gościem Muzeum Dulag 121 będzie dr hab. Konrad Wnęk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład będzie dotyczył raportu dotyczącego skali zniszczeń po II wojnie światowej.
Serdecznie zapraszamy o godzinie 15.00 do Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Profesor Konrad Wnęk, szef zespołu ekspertów, redaktor naukowy i współautor raportu o polskich stratach wojennych  wygłosi wykład na temat historii powstania, zastosowanej metodologii i wyników pracy kilkunastu naukowców zaangażowanych w projekt udokumentowania skali zniszczeń dokonanych przez Rzeszę Niemiecką w latach 1939-1945.

Prelegent opowie również o utworzeniu Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie i jego działalności, a także o staraniach polskiej dyplomacji o uzyskanie odpowiednich odszkodowań za straty ludzkie i materialne. 

Dr hab. Konrad Wnęk, prof. UJ – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym uzyskał także stopień doktora (1998) i habilitację (2012). Pracownik naukowy Zakładu Archiwistyki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie w latach 2022-2024, redaktor naukowy  i współautor „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”.

Dr hab. Konrad Wnęk, prof. UJ prowadzi badania w zakresie demografii historycznej, historii gospodarczej i społecznej XIX i XX w.
Jest specjalistą w dziedzinie metod kwantytatywnych i modelowania w badaniach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ludnościowych. Zajmuje się również wykorzystaniem GIS w badaniach historycznych i analizą danych przestrzennych. Członek wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. Zespołu Demografii Historycznej Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, European Society of Historical Demography, Social Science History Association.

Fot.: Ruiny przystani KW Syrena Warszawa w 1945 i zniszczony pomnik Syrenki, wolna domena

Skip to content