menu

Książczak Zbigniew – audycja w radiu Bogoria

Książczak Zbigniew – audycja w radiu Bogoria

Książczak Zbigniew – ur. 1928 r., rodowity warszawianin, emerytowany nauczyciel polonista, pracownik Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz liceum Sobieskiego w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej, lektor Języka Polskiego na uniwersytecie w Ołomońcu, stypendysta centrum pedagogicznego w Sèvres pod Paryżem. W pierwszej części audycji Pan Książczek opowiada o swoich przeżyciach związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego oraz z wysiedleniem ze stolicy. W pierwszych dniach Powstania znajdował się wraz z ojcem na Mokotowie, oddzielony od innych członków rodziny. Z tamtego okresu zapamiętał euforię jaką, mając 16-lat, odczuwał w związku z rozpoczęciem powstańczych działań. 12 sierpnia został wraz z ojcem wyprowadzony z Warszawy do wsi Kuleszówka. Do obozu Dulag 121 trafił w październiku, kiedy – podczas poszukiwań matki, której losu nie znał – został zatrzymany przez Niemców w łapance w Pyrach pod Warszawą. W obozie został zwerbowany do pracy fizycznej na rzecz III Rzeszy – wraz z grupą czternastu mężczyzn został przywieziony do płonącej, wyludnionej już Warszawy, w celu grabienia domów oraz wywożenia mienia ludności cywilnej. Uwolniony przez żołnierza niemieckiego, pod koniec listopada wrócił do Kuleszówki, gdzie odnalazł ojca.

Pierwsza część audycji:

W drugiej części audycji Zbigniew Książczak opowiada o dalszych losach swoich i swojej rodziny. Apeluje także o pomoc w poznaniu historii osób, z którymi wykonywał przymusowe prace rabunkowe na terenie Warszawy.

Druga część audycji:

„Dulag 121 – Świadkowie historii” – cykliczna audycja emitowana w grodziskim Radiu Bogoria w latach 2012-2013. Gośćmi Elżbiety Abramczuk oraz Małgorzaty Bojanowskiej, dyrektor Muzeum Dulag 121, byli świadkowie – osoby lub rodziny osób, które przeżyły gehennę pobytu w obozie Dulag 121 bądź pomagały więzionym w jego murach.”

Powiązane hasła

”None

Skip to content