01 MAR
1905
1 marca 1905 roku otwarto w Żbikowie Szpital Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Pismo „Zdrowie” (1905, z. 9) donosiło:
W dniu 1 marca r.b. otwarty został pod Pruszkowem szpital na potrzeby kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, wzniesiony kosztem 50,000 rub. i urządzony wewnątrz według najświeższych wymaganiach i wskazówek szpitalnictwa. W nowym szpitalu kolejowym znaleźć może pomieszczenie 26 chorych, w tem 18 chorych chirurgicznych, z pierwszeństwem dla poszwankowanych na służbie, lub przy pracy na linii i w warsztatach, i 8 łózek zarezerwowanych będzie dla potrzebujących obserwacji lekarskiej. Nowo otworzony szpital kolei Wiedeńskiej pozostawać będzie pod nadzorem lekarza miejscowego, dra Józefa Idzikowskiego; pomoc zaś chorym, w razie potrzeby, nieść będą także lekarze kolejowi danej specjalności, należący do służby zdrowia.
1925
1 marca 1925 roku swoją działalność w Pruszkowie zainaugurowało Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej „Samokształcenie”. Było to już drugie pruszkowskie stowarzyszenie o tej samej nazwie. W Żbikowie, przy ulicy Ogrodowej 1, swoją siedzibę miało „Samokształcenie”, którego założycielami byli panowie Zawadzki, Kozłowski i Piekarz, a które z tym wymienionym we wzmiance poniżej nie miało nic wspólnego. 4 kwietnia „Echo Pruszkowskie” relacjonowało:
Dnia 1 marca r.b. odbyło się zebranie organizacyjne Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. „Samokształcenie” oddział w Pruszkowie, na tymże zebraniu wybrano zarząd oddziału składający się z 7-miu członków. Program swój Samokształcenie tak określiło: Praca nad sobą, praca wszechstronna, mająca na celu dokształcanie umysłu, kulturę serca, urabianie charakteru, uspołecznienie obywatelskie, oto nasze wytyczne dążenia, które pełnimy. Zebrania dyskusyjne, pogadanki, referaty, zebrania towarzyskie, własne pismo, zwiedzanie muzeów, zakładów przemysłowych, urządzeń wielkomiejskich, wycieczki krajoznawcze, zabawy sportowe – oto szlaki jakiemi rozwijamy swą działalność. Działalność swoją opieramy na zasadach chrześcijańskich i narodowych w nich widzimy niewątpliwie siły twórcze, zarówno dla życia osobistego jak społecznego i państwowego. Kto podziela nasze zamiary, kto uznaje nasze cele niechże się łączy z nami, niech zwiększa zastępy samokształceniowców. Zaznaczamy, że z istniejącym kołem „Samokształcenia” w Żbikowie nic wspólnego nie mamy.