menu

12 LIP

12 LIP

1846

Anons z 12 lipca 1846 roku z „Kurjera Warszawskiego”

Foxal przy Stacji Kolei żelaznej w Pruszkowie, iest do wydzierżawienia na restaurację; wiadomość powziąść można u Rządcy pałacu W. Skwarcowa na Saskim Placu. – Jest także do wynaięcia w Pruszkowie domek na letnie mieszkanie, w ogrodzie przy Olszynce; wiadomość powziąść można na miejscu.

Foksal, czyli dworzec, był wówczas prawdopodobnie czymś w rodzaju drewnianej wiaty, bo murowany dworzec z czerwonej cegły pojawił się później. Wspomniana przez anons olszynka widnieje jeszcze na wydanym w 1829 r. „Planie okolic Warszawy” – mapie sporządzonej przez kartografów Kwatermistrzostwa Generalnego Wojska Polskiego. Pas zadrzewień ciągnie się wzdłuż Utraty od ówczesnej drogi prowadzonej do Helenowa, dziś ulica Prusa, w górę rzeki, czyli właśnie na terenach późniejszych parków Bersohna i parku „Anielin”. W latach 20. XIX w. Utrata była jeszcze nieuregulowaną, dziko płynącą rzeką, choć powyżej traktu jest już prosta – puszczona nowym korytem, aby zabezpieczyć przed wyżówką działający przy dworze młyn.

1871

Profesor Jan Mazurkiewicz. WikiCommos

12 lipca 1871 r. na Polesiu urodził się Jan Mazurkiewicz, wybitny psychiatra, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w latach 1945-1947 kierownik szpitala tworkowskiego, który dziś nosi jego imię. Profesor Mazurkiewicz po zakończeniu edukacji na Uniwersytetach Warszawskim i Jagielońskim podjął pracę w warszawskim Szpitalu Jana Bożego, aby w 1902 r. objąć posadę dyrektora szpitala psychiatrycznego w Kochanówce, a następnie w Kobierzynie. Od 1919 r. poświęcił się pracy naukowej, współorganizując Katedrę i Klinikę Psychiatrii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie karierze uniwersyteckiej, pełniąc rolę dziekana Wydziału Lekarskiego oraz rektora warszawskiej uczelni. Do Tworek przeniósł się w 1945 r., gdzie 31 października 1947 r. zmarł. Choć tworkowską lecznicą kierował jedynie dwa lata, jako wybitny pedagog był mentorem dla wielu wybitnych i zasłużonych dla tworkowskiego szpitala lekarzy, m.in. Rafała Radziwiłowicza, Józefa Handelsmana czy Witolda Łuniewskiego.

1901

8 lipca 1901 roku „Kurjer poranny” donosił:

  • Wczoraj na stacji przy wyładowywaniu z wagonu nawozu sprowadzonego z Warszawy-znaleziono rozkładające się zwłoki dziecka, noworodka płci męskiej; zwłoki zabezpieczono na miejscu do czasu zejścia władz sądowych.
  • Dziś o g. 9 r. do zamieszkałego obok stacji na facjacie, w domu Smogorzewskiego, b. kowala Stanisława Miksa, przyszedł narzeczony jego córki i prosił przyszłego teścia o naprawę rewolweru, Miksa oglądając rewolwer spowodował wystrzał. Kula trafiła młodego człowieka w serce i ten po chwili życie zakończył.


Skip to content