menu

20 MAJ

20 MAJ

1883

Doktor Józef Handelsman. Narodowe Archiwum Cyfrowe

20 maja 1883 r. urodził się Józef Handelsman, związany z Pruszkowem psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w okresie międzywojennym lekarz naczelny Szpitala Tworkowskiego. Mieszkający w Tworkach doktor Handelsman był jednym z najbardziej szanowanych pruszkowskich lekarzy i działaczy społecznych. W grudniu 1917 r. znalazł się w składzie pierwszej Rady Miejskiej, a w latach 1934-1939 pełnił rolę radnego i ławnika. Podczas II wojny światowej musiał się ukrywać ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Po wojnie pracował dalej w tworkowskiej lecznicy oraz wykładał w Akademi Medycznej. Zmarł w 1962 r. w Pruszkowie. Pochowany jest na cmentarzu na terenie szpitala, w którym przez kilkadziesiąt lat pomagał potrzebującym. 

1898

20 maja 1898 roku „Kurjer poranny” donosił:

  • Za dni kilka, Pruszków znów się ożywi: rozpocznie się dalsza budowa warsztatów kolei Warsz. -Wied. W roku bieżącym staną 2 wielkie remizy parowozowe, oraz 2-piętrowy dom administracyjny; ten ostatni w stylu gotyckim, z wieżyczką, nadzwyczaj ładnie będzie się przedstawiał od strony plantu. Roboty te, jak i poprzednie, wykona przedsiębiorca budowlany p. Leon Bojańczyk z Włocławka, gdyż złożył najniższą ofertę. Poważnym konkurentem dla p. Bojańczyka, na odbytem współzawodnictwie, był p. Foerster z Sosnowca.
  • Codziennie padające deszcze o ile są pożyteczne dla wzrostu zboża, o tyle znów są niepożądane przy rozpoczętych już zbiorach siana; w wielu miejscach, skoszona trawa nie mogąc wyschnąć, zaczyna gnić.
Skip to content