Muzeum

Misją Muzeum Dulag 121 jest pielęgnowanie pamięci, zbieranie informacji i popularyzowanie wiedzy o losach wypędzonych oraz ofiarności i poświęceniu tych, którzy udzielali im pomocy, a także dokumentowanie i popularyzacja historii Pruszkowa i okolic.

O muzeum

muzeum-img-1

Ekspozycja

Muzeum Dulag 121 jest muzeum narracyjnym, dlatego centralną częścią ekspozycji stanowią relacje byłych więźniów oraz osób pomagających w obozie, przedstawiające ich osobiste losy, doświadczenia i emocje, wzbogacone o reprodukcje historycznych fotografii, listów, dokumentów, autentyczne pamiątki i przedmioty, związane z codziennym życiem w nieludzkich warunkach obozu. Towarzyszy im historyczny komentarz przedstawiający dzieje obozu Durchgangslager 121 w społecznym i politycznym kontekście obejmującym okres od wybuchu Powstania Warszawskiego do pierwszych miesięcy 1945 roku, kiedy warszawiacy wracali do zburzonej stolicy z wygnania. Stałym elementem ekspozycji jest wykonana w 2012 roku na podstawie archiwalnych fotografii, dokumentacji konserwatorskiej oraz relacji świadków makieta obozu, wiernie przedstawiająca teren obozu wraz z obozowymi zabudowaniami oraz okalającym je układem torowisk.

W sierpniu 2020 roku ekspozycja muzealna została wzbogacona o ponad 40 oryginalnych nagrań audio więźniów obozu. Nagrania były przez lata zbierane przez Muzeum Dulag 121. Część nagrań to fragmenty audycji Radia Bogoria.

Działalność

Dla lokalnej społeczności Pruszkowa Muzeum pełni rolę miejsca spotkań oraz otwartej wymiany myśli. Obok tematyki związanej z obozem Dulag 121, podejmujemy problematykę historii Polski i Europy XIX i XX wieku, a także czynnie włączamy się w dyskusję o historii i dziedzictwie kulturowym Pruszkowa i okolic. Regularnie organizujemy poświęcone historii wystawy, koncerty, wykłady, pokazy filmów, wieczory wspomnieniowe, a także spotkania z historykami, pisarzami oraz artystami. Współpracujemy ze szkołami, Uniwersytetami Trzeciego Wieku i lokalnymi instytucjami pozarządowymi (Patrz: Wydarzenia). W ramach cykli Karty historii oraz Literatura i historia, odbywają się spotkania poświęcone kluczowym wydarzeniom z historii Polski oraz Europy, a także biografiom zasłużonych Polaków. Każdego roku – w sierpniu i październiku – w siedzibie Muzeum oraz przy pomniku Tędy przeszła Warszawa odbywają się również obchody rocznicowe związane z wybuchem Powstania Warszawskiego oraz założenia obozu przejściowego w Pruszkowie. Prowadzimy także działalność edukacyjną (Patrz: Edukacja) oraz wydawniczą (Patrz: Wydawnictwa)

Historia Muzeum

Muzeum istnieje od 2010 roku, ale jego powstanie jest zwieńczeniem wieloletnich starań o upamiętnienie wypędzonych, podjętych przez mieszkańców Pruszkowa, lokalne środowiska kombatantów oraz kolejarzy. To z ich inicjatywy w 1947 roku na terenie Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego odsłonięto pierwszą tablicę pamiątkową, a w roku 1990 pomnik według plastycznego wybitnego architekta Oskara Hansena. Siedziba Muzeum mieści się na skraju zabytkowego kompleksu byłych Warsztatów Kolejowych, gdzie w 1944 roku funkcjonował obóz przejściowy Durchgangslager 121.

Informacje
praktyczne

Adres i dojazdy

ul. 3 Maja 8a,
05-800 Pruszków
tel.: (22) 758 86 63,
kom: 696-591-295
dulag@dulag121.pl

Ceny biletów

Ulgowy (młodzież szkolna, studenci, osoby po 65 roku życia, kombatanci) 4 zł
Normalny 6 zł
Rodzinny (ważny dla całej rodziny w każdą niedzielę) 6 zł
Wstęp bezpłatny w każdy wtorek (nie dotyczy grup zorganizowanych)
Zwolnieni z opłat: byli więźniowie Dulagu 121, dzieci do lat 7

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne
Wtorek – Środa 9.00 – 17.00
Czwartek 12.00 – 19.00
Piątek 9.00 – 16.00
Sobota 12.00 – 17.00
Niedziela 11.00 – 16.00

Oprowadzanie

Grupy zorganizowane przyjmujemy po wcześniejszych zapisach. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: (22) 758 86 63, a także drogą mailową: dulag@dulag121.pl.
Koszt oprowadzenia grupy z przewodnikiem to 80 zł + bilety wstępu do Muzeum.