Muzeum

Misją Muzeum Dulag 121 jest pielęgnowanie pamięci, zbieranie informacji i popularyzowanie wiedzy o losach wypędzonych oraz ofiarności i poświęceniu tych, którzy udzielali im pomocy, a także dokumentowanie i popularyzacja historii Pruszkowa i okolic.

O muzeum

muzeum-img-1

Ekspozycja

Muzeum Dulag 121 jest muzeum narracyjnym, dlatego centralną częścią ekspozycji stanowią relacje byłych więźniów oraz osób pomagających w obozie, przedstawiające ich osobiste losy, doświadczenia i emocje, wzbogacone o reprodukcje historycznych fotografii, listów, dokumentów, autentyczne pamiątki i przedmioty, związane z codziennym życiem w nieludzkich warunkach obozu. Towarzyszy im historyczny komentarz przedstawiający dzieje obozu Durchgangslager 121 w społecznym i politycznym kontekście obejmującym okres od wybuchu Powstania Warszawskiego do pierwszych miesięcy 1945 roku, kiedy warszawiacy wracali do zburzonej stolicy z wygnania. Stałym elementem ekspozycji jest wykonana w 2012 roku na podstawie archiwalnych fotografii, dokumentacji konserwatorskiej oraz relacji świadków makieta obozu, wiernie przedstawiająca teren obozu wraz z obozowymi zabudowaniami oraz okalającym je układem torowisk.

Działalność

Dla lokalnej społeczności Pruszkowa Muzeum pełni rolę miejsca spotkań oraz otwartej wymiany myśli. Obok tematyki związanej z obozem Dulag 121, podejmujemy problematykę historii Polski i Europy XIX i XX wieku, a także czynnie włączamy się w dyskusję o historii i dziedzictwie kulturowym Pruszkowa i okolic. Regularnie organizujemy poświęcone historii wystawy, koncerty, wykłady, pokazy filmów, wieczory wspomnieniowe, a także spotkania z historykami, pisarzami oraz artystami. Współpracujemy ze szkołami, Uniwersytetami Trzeciego Wieku i lokalnymi instytucjami pozarządowymi (Patrz: Wydarzenia). W ramach cykli Karty historii oraz Literatura i historia, odbywają się spotkania poświęcone kluczowym wydarzeniom z historii Polski oraz Europy, a także biografiom zasłużonych Polaków. Każdego roku – w sierpniu i październiku – w siedzibie Muzeum oraz przy pomniku Tędy przeszła Warszawa odbywają się również obchody rocznicowe związane z wybuchem Powstania Warszawskiego oraz założenia obozu przejściowego w Pruszkowie. Prowadzimy także działalność edukacyjną (Patrz: Edukacja) oraz wydawniczą (Patrz: Wydawnictwa)

Historia Muzeum

Muzeum istnieje od 2010 roku, ale jego powstanie jest zwieńczeniem wieloletnich starań o upamiętnienie wypędzonych, podjętych przez mieszkańców Pruszkowa, lokalne środowiska kombatantów oraz kolejarzy. To z ich inicjatywy w 1947 roku na terenie Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego odsłonięto pierwszą tablicę pamiątkową, a w roku 1990 pomnik według plastycznego wybitnego architekta Oskara Hansena. Siedziba Muzeum mieści się na skraju zabytkowego kompleksu byłych Warsztatów Kolejowych, gdzie w 1944 roku funkcjonował obóz przejściowy Durchgangslager 121.

Informacje
praktyczne

Adres i dojazdy

ul. 3 Maja 8a,
05-800 Pruszków
tel.: (22) 758 86 63,
kom: 696-591-295
dulag@dulag121.pl

Ceny biletów

Ulgowy (młodzież szkolna, studenci, osoby po 65 roku życia, kombatanci) 4 zł
Normalny 6 zł
Rodzinny (ważny dla całej rodziny w każdą niedzielę) 6 zł
Wstęp bezpłatny w każdy wtorek (nie dotyczy grup zorganizowanych)
Zwolnieni z opłat: byli więźniowie Dulagu 121, dzieci do lat 7

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne
Wtorek – Środa 9.00 – 17.00
Czwartek 12.00 – 19.00
Piątek 9.00 – 16.00
Sobota 12.00 – 17.00
Niedziela 11.00 – 16.00

Oprowadzanie

Grupy zorganizowane przyjmujemy po wcześniejszych zapisach. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: (22) 758 86 63, a także drogą mailową: dulag@dulag121.pl.
Koszt oprowadzenia grupy z przewodnikiem to 50 zł + bilety wstępu do Muzeum.