menu

Podsumowanie Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121

Podsumowanie Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121

W miniony weekend, w nocy z 19 na 20 maja b.r. świętowaliśmy Noc Muzeów. Impreza ta jest organizowana w Polsce od 2003 roku, a Muzeum Dulag 121 uczestniczyło w niej po raz drugi.

W tym roku Muzeum Dulag 121, choć położone poza głównym warszawskim szlakiem zwiedzających, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W godzinach od 16 do 2 w nocy odwiedziła nas rekordowo duża liczba osób – około 730! Wśród zwiedzających były starsze osoby, które same doświadczyły pobytu w obozie Dulag 121, rodziny z dziećmi oraz młodzież. Każdy znalazł w bogatym programie wydarzenia coś ciekawego dla siebie.

Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji Muzeum zwiedzający oglądali dwie wystawy czasowe. Ogromnym zainteresowaniem i podziwem cieszyła się diorama autorstwa Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego. Artysta z wielką ekspresją opowiadał o swojej pasji, jaką jest Powstanie Warszawskie i jego upamiętnianie. Męską część publiczności bardzo intrygowała broń powstańcza, którą udostępniło Muzeum Sztuki Cywilnej i Wojskowej w Markach.

Dużą atrakcją była przejażdżka wozem zaprzężonym w konie po terenie dawnego obozu Dulag 121. Powoził Leszek Nurek, a opowieściami raczył nas Szymon Kucharski, od lat zgłębiający tajemnice obozu Dulag 121. Teren obozu nie jest na co dzień dostępny dla mieszkańców Pruszkowa, dlatego bardzo cenna była możliwość zwiedzania go wraz z przewodnikiem.
W grze terenowej „Ucieczka” wzięło udział 64 uczestników oraz 40 wolontariuszy. Wolontariusze ze szkół oraz Grup Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” i „Germania 44″ z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w role polskiego personelu pracującego w obozie i wartowników obozowych. Uczestnikom gry bardzo podobała się jej fabuła i możliwość obejrzenia dawnego terenu obozu. Wykonywanie zadań wymagało wiedzy o funkcjonowaniu obozu i wywoływało wiele pozytywnych emocji. Autorem scenariusza gry i jej koordynatorem był Marcin Mitzner.

W ciągu tak długiej nocy nie zabrakło też strawy dla ciała. Harcerki ZHP z hufca Pruszków ugotowały pyszną zupę w obozowym kotle. Dodatkowo swoją zupę przywieźli także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.
Ostatnim elementem Nocy Muzeów – nie przewidzianym w programie – był nocny spacer po terenie dawnego obozu. Pan Szymon Kucharski zaproponował piesze zwiedzanie w świetle latarek. Niezwykła atmosfera i ciekawe opowieści przewodnika sprawiły, że uczestnicy bardzo zadowoleni rozchodzili się do domów.

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121 była niezapomnianym wydarzeniem zakończonym sukcesem.

Muzeum Dulag 121 spotkało się z wielką życzliwością osób, które pomagały w organizacji i przebiegu imprezy. Wielkie podziękowania składamy: Muzeum Sztuki Cywilnej i Wojskowej, Grupom Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” i „Germania 44”, hufcowi ZHP Pruszków, Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, Panu Krzysztofowi „Zygzakowi” Chojnackiemu, Szymonowi Kucharskiemu, Leszkowi Nurkowi oraz licznym wolontariuszom.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii zrobionych podczas Nocy Muzeów.

Skip to content