menu

Burzliwa historia Cytadeli Warszawskiej

Burzliwa historia Cytadeli Warszawskiej

We wtorek 28 sierpnia zakończyliśmy akcję letnią „Wakacje z historią – razem z Muzeum Dulag 121”. Po raz ostatni wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy, naszym celem była Cytadela.

Poznawanie burzliwej historii tej ogromnej fortyfikacji, jaką jest Cytadela, rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum X Pawilonu. Nasza grupa została w specjalny sposób oprowadzona po wystawie. Mogliśmy przekonać się, w jakich warunkach przetrzymywani byli tam więźniowie, widzieliśmy cele Romualda Traugutta, ks. Piotra Ściegiennego, Józefa Piłsudskiego i wielu innych polskich patriotów. Dowiedzieliśmy się, że tysiące skazańców wywieziono w głąb Rosji na katorgę bądź zesłanie syberyjskie. Opuszczając Cytadelę odnaleźliśmy na jej stoku 137 krzyży upamiętniających tragiczną śmierć mordowanych tam Polaków.

Obeszliśmy Cytadelę przyglądając się jej elementom obronnym: kaponierze, z której można było kierować ostrzał artyleryjski w dwie różne strony, murowi Carnota, bastionom i półbastionom. Odnaleźliśmy również Fort Legionów wybudowany na przedpolu Cytadeli. On również skrywa wielką tajemnicę – podziemne korytarze i kilkukondygnacyjne piwnice. W pobliżu Fortu stracono wielu powstańców styczniowych, a wśród nich członków Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem na czele.

Kolejnym punktem naszej wycieczki miało być zwiedzanie Narodowego Banku Polskiego. Jednak przypadek sprawił, że tego dnia odkryto na placu Powstańców Warszawy niewypał z czasów Powstania Warszawskiego – 2 tomowy pocisk lotniczy. Pracowników Banku oraz wielu innych instytucji znajdujących się w pobliżu tego miejsca ewakuowano. W związku z tym musieliśmy zmienić plany – udaliśmy się do Ogrodu Saskiego na odpoczynek i historyczną grę sprawdzającą naszą nowo zdobytą wiedzę o Cytadeli.

Wracaliśmy do Pruszkowa z żalem, że wakacje już się kończą. Uczestnicy pytali już o kolejną akcję, którą przygotuje Muzeum Dulag 121. Obiecujemy, że nie zamierzamy czekać na następne wakacje.

Skip to content