menu

Wątpliwe uroki socrealizmu w Warszawie

Wątpliwe uroki socrealizmu w Warszawie

21 sierpnia odbyliśmy przedostatnią wycieczkę do Warszawy. Spacerowaliśmy po Śródmieściu przyglądając się socrealistycznej architekturze.

Wyprawę rozpoczęliśmy od spotkania z warszawskim gigantem – Pałacem Kultury i Nauki. Ten budzący kontrowersje symbol komunizmu wrósł na stałe w krajobraz stolicy. Uczestnicy podzieleni na grupę krytyków i entuzjastów PKiN wykonywali zadania dotyczące tego budynku, starając się zebrać argumenty do dyskusji o jego wartości. Wybraliśmy się na taras widokowy położony na XXX piętrze, z którego podziwialiśmy panoramę całego miasta i okolic. Doskonała pogoda pozwoliła nam nawet dostrzec komin Elektrociepłowni Pruszków II!

Drugim zabytkiem socrealizmu warszawskiego, który oglądaliśmy, był plac Konstytucji. Był on częścią Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, w której mieszkania otrzymywali robotnicy i przodownicy pracy. Spostrzegawczy uczestnicy wycieczki odnaleźli na placu aż 14 skrótów „MDM” widocznych w przestrzeni tego miejsca!

Na obiad udaliśmy się na pyszne(?) pierogi do baru mlecznego i nabrawszy nieco sił, ruszyliśmy z powrotem w stronę ścisłego Centrum. Ostatnim elementem naszej wycieczki była wizyta w tajemniczym miejscu, ukrytym w oficynie kamienicy przy Alejach Jerozolimskich. Był nim Fotoplastikon Warszawski, zabytkowa maszyna służąca do oglądania zdjęć stereoskopowych. Dzięki tej technice oglądane przez nas fotografie Starej Warszawy były trójwymiarowe. Usiedliśmy dookoła wielkiego bębna i przez okularki zaglądaliśmy na warszawską Starówkę z początków XX wieku. Tej wyprawie w przeszłość towarzyszyła nam muzyka z dawnych lat. Wszyscy uczestnicy byli ogromnie zauroczeni tym klimatycznym miejscem i postanowili odwiedzać je częściej.

W czasie tej wycieczki mogliśmy porównać Warszawę pierwszych 20 lat XX wieku z nową, socrealistyczną Warszawą powojenną. Kontrast między nimi jest ogromny!
Na ostatnią wycieczkę po Warszawie kończącą „Wakacje z historią – razem z Muzeum Dulag 121” zapraszamy 28 sierpnia. Celem naszej wyprawy będzie Cytadela Warszawska oraz budynek Narodowego Banku Polskiego.

Zapraszamy serdecznie!

Skip to content