menu

Razem świętowaliśmy 94 rocznicę Odzyskania Niepodległości

Razem świętowaliśmy 94 rocznicę Odzyskania Niepodległości

W przeddzień Święta Niepodległości, w sobotę 10 listopada odbyło się uroczyste spotkanie w Muzeum Dulag 121. Licznie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu pieśni niepodległościowych oraz okolicznościowej prelekcji.

Wieczór muzyczno-historyczny rozpoczęła dyrektor Małgorzata Bojanowska witając zebranych i podkreślając radosny charakter święta. Pani Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski przypomniała tradycję obchodów Święta Niepodległości, podkreślając, jak ważne jest upamiętnianie wydarzeń historycznych i przekazywanie tradycji narodowej kolejnym pokoleniom. Pani Starosta zaprosiła obecnych na niedzielne uroczystości odbywające się w różnych miejscach Pruszkowa. W pierwszej części spotkania uczestniczyliśmy w koncercie zatytułowanym „Polska Pieśń Niepodległościowa” w wykonaniu kwintetu ArsPolonia oraz solistów: Marii Romejko – sopran i Feliksa Gałeckiego – baryton liryczny. W uroczystej, podniosłej atmosferze wysłuchaliśmy 17 utworów towarzyszących wydarzeniom niepodległościowym z różnych okresów historycznych – od poloneza Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego do pieśni Żeby Polska W. Korcza. Szczególne wzruszenie towarzyszyło utworom z okresu II wojny światowej, których wysłuchaliśmy na stojąco.

W kolejnej części wieczoru prof. Jacek Przygodzki wygłosił odczyt pt.: „Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 r. – legionowi emisariusze oraz nastroje i działania społeczne – na podstawie rodzinnego archiwum”. Pan profesor przedstawił bardzo ciekawe materiały pochodzące z pamiętników pisanych przez jego matkę i babkę, które były świadkami wydarzeń roku 1918. Była to żywa lekcja historii.

Kolejnego dnia odbyły się uroczystości zorganizowane w Pruszkowie przez Starostwo Powiatowe, w których również uczestniczyło Muzeum Dulag 121. Po Mszy św. spod kościoła św. Kazimierza wyruszył piękny pochód składający się z ułanów, pojazdów konnych i kołowych, a także harcerzy, samorządowców, żołnierzy oraz mieszkańców Pruszkowa. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, znajdującym się w sąsiedztwie Muzeum. W centrum Żbikowa zgromadzili się okoliczni mieszkańcy, młodzież oraz przedstawiciele władz i organizacji kombatanckich.

Skip to content