menu

Szczególna wizyta byłego więźnia obozu Dulag 121

Szczególna wizyta byłego więźnia obozu Dulag 121

Muzeum Dulag 121 odwiedził były więzień obozu Dulag 121 Pan Janusz Kahl. Był również więźniem obozu koncentracyjnego Neuengamme niedaleko Hamburga. Spotkanie zaowocowało wpisaniem nowej nazwy miejsca, do którego trafiali więźniowie na ścianie ekspozycji muzealnej.

Podczas wizyty Pan Janusz Kahl podzielił się z nami historią wojenną swojej rodziny. W wieku 17 lat został wywieziony wraz z rodzicami z warszawskiej Ochoty. Trafił przez Zieleniak do obozu przejściowego Durchgangslager 121 w Pruszkowie. 11 sierpnia 1944 został wywieziony wraz z rodzicami z Pruszkowa do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie nastąpiło rozdzielenie jego rodziny. Matka wraz z innymi kobietami została wywieziona do Ravensbrück, a Pan Janusz Kahl z ojcem zostali w Sachsenhausen. Tam przebywali razem 10 dni na kwarantannie, po upływie tego czasu Pan Janusz Kahl musiał rozstać się z ojcem, gdyż został przewieziony do podobozu w Alt Garge. 15 lutego 1945 trafił do głównego obozu Neuengamme, a 23 marca do podobozu w Wöbbelin. 2 maja 1945 obóz ten został wyzwolony przez wojsko amerykańskie.

W symbolicznym miejscu ekspozycji Muzeum – na ścianie za fragmentem wagonu towarowego – zapisane są nazwy miejsc, do których trafiali więźniowie Dulagu 121. Byli wywożeni do obozów koncentracyjnych, obozów pracy i miejscowości położonych w różnych częściach Polski. Wśród wielu napisów nie było jednak nazwy obozu, w którym przebywał Pan Janusz Kahl. Zdecydowaliśmy się uzupełnić ten spis o nazwę „Neuengamme”. Wpisu dokonał osobiście Pan Janusz Kahl z pomocą dyrektor Muzeum Małgorzaty Bojanowskiej.

Warto również dodać, że Pan Janusz Kahl zebrał informacje o innych Polakach, więźniach obozów koncentracyjnych Sachsensausen, Neuengamme i Alt Garge. 20 lat jego poszukiwań zaowocowało odtworzeniem listy więźniów, przywiezionych do obozów koncentracyjnych transportami m. in. z obozu przejściowego w Pruszkowie. Dzięki uprzejmości Pana Janusza Kahla kopia tych spisów została udostępniona Muzeum na potrzeby projektu badawczego Lista Pamięci.
Niżej zamieszczamy fotografie upamiętniające tę wizytę.

Skip to content