menu

Uczniowie 1 klasy SP nr 8 w Pruszkowie na lekcji muzealnej w Muzeum Dulag 121

Uczniowie 1 klasy SP nr 8 w Pruszkowie na lekcji muzealnej w Muzeum Dulag 121

„Skrzynia skarbów” to jedna z wielu lekcji muzealnych będących w ofercie edukacyjnej Muzeum Dulag 121, która cieszy się dużym zainteresowaniem. 7.12.2012r. Muzeum Dulag 121 odwiedzili uczniowie 1 klasy – integracyjnej – Szkoły Podstawowej nr 8 w Pruszkowie.

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z historią obozu i warunkami w nim panującymi przy wykorzystaniu przedmiotów potrzebnych więźniom. Dzieci poznawały znajdujące się w więziennej „Skrzyni skarbów”, którą była olbrzymia waliza, przedmioty codziennego użytku takie jak: łyżki, kubki, ubrania, poduszki, koce i zabawki oraz szereg innych przedmiotów, które zdołali zabrać w pośpiechu ze swoich domów opuszczający stolicę warszawiacy. Rozmawialiśmy o historii tych przedmiotów i o ich wyjątkowej wartości w obozowych warunkach. Omawialiśmy ich znaczenie, kontekst użycia i różne sposoby ich zastosowania. Dzięki temu sześcio- i siedmiolatki mogły z uwzględnieniem poziomu możliwości poznawczych i emocjonalnych dowiedzieć się o tym, jak wyglądało życie w obozie przejściowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zebrane przez małego chłopca ołowiane żołnierzyki, które zabrał on do obozu i klucze do warszawskich mieszkań symbolicznie wyrzucane przez odjeżdżających w nieznane więźniów obozu. Pod koniec lekcji dzieci z wielkim zaangażowaniem wypisały lub rysowały przedmioty, które umieściłyby w własnej „Skrzyni skarbów”.

Nasi dzisiejsi goście mieli też niecodzienną okazję obejrzeć powstającą na antresoli Muzeum makietę obozu Dulag 121. Uczniowie kl. 1 Szkoły Podstawowej nr 8 w Pruszkowie byli pierwszymi zwiedzającymi Muzeum Dulag 121, którzy mogli obejrzeć makietę w trakcie jej powstawania i zobaczyć pierwsze gotowe obiekty, które się na nią złożą. Trudno było wytłumaczyć maluchom, co to jest skala 1: 160. Aby mogli to sobie wyobrazić pokazaliśmy im wykonany w tej skali model bunkra a potem wyszliśmy na teren dawnego obozu, by zobaczyli autentyczny bunkier, który Niemcy zbudowali wykorzystując wieżyczkę pancernego rosyjskiego pociągu. Zrobiło to na dzieciach duże wrażenie. Wycieczkowicze nie omieszkali również skorzystać z pierwszego tej zimy śniegu i poleciało kilka śniegowych kul w kierunku piszczących z radości dziewczynek. (Zapraszamy do obejrzenia fotografii).

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w lekcjach i warsztatach organizowanych przez Muzeum Dulag 121! (tematy zajęć znajdują się w zakładce „Edukacja i kultura” na stronie internetowej Muzeum www.dulag121.pl).

Skip to content