menu

Feeeerie zimowe w Muzeum Dulag 121! – już za nami

Feeeerie zimowe w Muzeum Dulag 121! – już za nami

Historyczne wycieczki po Pruszkowie i do Warszawy, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego i Dom Spotkań z Historią oraz Turniej planszowych gier historycznych przyniosły naszym miłym gościom dużo przyjemności i zabawy, która otworzyła im furtkę do nowych historycznych zainteresowań.

Turniej historycznych gier planszowych

Jedną z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Dulag 121 podczas ferii zimowych był Turniej historycznych gier planszowych, który został rozegrany w dniach 31 stycznia i 5 lutego. Każdy z uczestników miał za zadanie zgromadzanie jak największej liczby punktów podczas 4 rozgrywek. Gracze rywalizowali między sobą w grach historycznych, takich jak: „Awans”, „Kolejka”, „Mali Powstańcy”, „Grunwald!”, „Carcassonne” i „Znaj znak” (nowa gra przygotowana przez IPN). Młodsze dzieci, dla których gry historyczne były zbyt trudne, z przyjemnością grały w „Jengę ” i jednocześnie słuchały czytanych im książeczek, opowiadających o wojnie widzianej z perspektywy dziecka.

5 lutego, drugiego dnia turnieju , wyłoniliśmy finalistów . Mamy przyjemność ogłosić nazwiska osób, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Zwycięzcą turnieju została Zosia Błażewicz. Drugie miejsce zajął Radek Król. Na trzecim miejscu podium stanął Piotr Jańczy. Wszyscy uczestnicy turnieju zgodnie uznali wyższość gier planszowych nad komputerowymi.

Nagrodą turnieju był Kalendarz na 2013 r. wydany przez Starostwo Powiatu Pruszkowskiego, w którym znalazły się m.in. fotografie z organizowanych przez Muzeum Dulag 121 „Wakacji z historią” oraz album „Polowanie na Hetzera”, zawierający fotografie dioramy, autorstwa Krzysztofa Chojnackiego przedstawiającej sceny z Powstania Warszawskiego.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii oraz do wzięcia udziału w kolejnych potyczkach rozgrywanych na historycznych planszach w Klubie Bardzo Młodego Historyka.

Wycieczki

Drugą częścią tegorocznych ferii były wycieczki. Dwie z nich dotyczyły historii Pruszkowa. Pierwszą – która wiodła nas szlakiem patronów naszego miasta – musieliśmy skrócić ze względu na niesprzyjającą spacerom pogodę. Kolejny spacer po Pruszkowie poświęcony był wojennej historii i poszukiwaniu czołgu, „którego już nie ma”. Odwiedziliśmy kilka miejsc, które były okazją do poznania realiów życia w okupacyjnym Pruszkowie. Na końcu dotarliśmy do miejsca, w którym stał słynny pruszkowski czołg. Podczas tej wyprawy nagrywaliśmy również reportaż, pytając przechodniów o historię mijanych miejsc.

W drugim tygodniu ferii wybraliśmy się dwukrotnie do Warszawy. Odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w bardzo interesujących zajęciach dotyczących powstania styczniowego. Mieliśmy okazję śpiewać pieśni z tego okresu oraz poznaliśmy wspomnienia powstańczego weterana. Ponadto szukaliśmy na wystawie zorganizowanej wokół Muzeum Wojska Polskiego naszego pruszkowskiego czołgu IS-2, który w 1999 r. został wywieziony z Pruszkowa i trafił właśnie do Muzeum. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. Podczas kolejnej wycieczki do Warszawy złożyliśmy wizytę w zaprzyjaźnionym Domu Spotkań z Historią, gdzie poznaliśmy modę sprzed niemal stu lat! Podczas zajęć projektowaliśmy ubiory eleganckich mieszkańców przedwojennej Warszawy – mogliśmy użyć naszej niezmierzonej kreatywności! Następnie pojechaliśmy po raz drugi do Muzeum Wojska Polskiego – tym razem mieliśmy okazję przymierzyć historyczne wojskowe nakrycia głowy. Zakładanie hełmów, hełmofonów, misiurek było dla wszystkich ogromną frajdą! Naszym dodatkowym zadaniem było odnalezienie tych nakryć i informacji na ich temat na wystawie. Po zajęciach mieliśmy czekała nas niesamowita niespodzianka. Mogliśmy wejść do wnętrza samolotu transportowego. Będąc w środku czuliśmy się jak żołnierze lecący na misję wojskową, którzy za chwilę będą wyskakiwać ze spadochronem z ogromnej wysokości. To było niezapomniane przeżycie!

Serdecznie dziękujemy Muzeum Wojska Polskiego oraz Domowi Spotkań z Historią za życzliwe przyjęcie naszej grupy i doskonałe zajęcia.

Skip to content