menu

Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” za nami

Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” za nami

15 lutego w „Pałacyku Sokoła” miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”, zorganizowane przez Muzeum Dulag 121 razem z Młodzieżowym Domem Kultury i Wydawnictwem Sic!. Naszym wspólnym gościem była pisarka i tłumaczka Renata Lis.

Temat spotkania brzmiał „Dwa zegarki Iwana Bunina. O Rosji, rewolucji i miłości”, dotyczył nowowydanego zbioru opowiadań wzbogaconego o dziennik moskiewsko – odesski rosyjskiego pisarza Iwana Bunina, zatytułowanego „Późna godzina”, którego tłumaczenie przygotowywał nasz Gość, pani Renata Lis. Książka stała się dla nas punktem wyjścia do historycznej podróży w czasy minione – do Rosji carskiej oraz do czasów rewolucji bolszewickiej w Rosji, której Iwan Bunin był świadkiem i kronikarzem. Pani Renata Lis w sposób ciekawy i barwny opowiadała o rosyjskim pisarzu, a tym samym przybliżyła nam historię, tak jak widział i opisał to Iwan Bunin.

Podczas spotkania Mariusz Bonaszewski czytał opowiadanie zatytułowane „Zimna jesień” i fragmenty dziennika „Nieszczęsne dni” z lat 1918-1919.

Skip to content