menu

Drugie spotkanie z cyklu „Karty Historii” za nami

Drugie spotkanie z cyklu „Karty Historii” za nami

W ubiegłą sobotę, 27 kwietnia w Muzeum Dulag 121 odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Karty Historii”, zatytułowane „Wobec tragedii Narodu – w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Getcie”.

Naszym gościem był Michał Nekanda – Trepka, scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego „Łyżeczka życia”, który mieliśmy przyjemność obejrzeć podczas spotkania. Po powitaniu gości przez Małgorzatę Bojanowską dyrektora Muzeum Dulag 121 i słowie wprowadzającym, w którym nawiązała do ostatniego spotkania z cyklu „Literatura i Historia”, poświęconego twórczości pisarza Bogdana Wojdowskiego, który przeszedł przez Warszawskie Getto, głos zabrał Pan Antoni Bartkiewicz i zaprezentował gościa wieczoru Pana Michała Nekandę-Trepkę. Przed rozpoczęciem projekcji głos na temat filmu zabrał jego twórca i przedstawił historię jego powstania. Film, poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, która uratowała od śmierci 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci wywożąc je z Warszawskiego Getta i organizując dla nich bezpieczne schronienie, stał się punktem wyjścia do dalszych rozważań i dyskusji na temat wielkiej tragedii, jaką był holocaust oraz ludzkich postaw wobec zła. Uczestnicy spotkania, pamiętający czasy przedwojenne, przywoływali swoje wspomnienia na temat mniejszości żydowskiej zamieszkującej międzywojenną Polskę oraz na temat ich losów w Polsce okupowanej przez Niemców.

Jest nam niezmiernie miło, że Starosta Pruszkowski, Pani Elżbieta Smolińska wzięła udział w spotkaniu z cyklu „Karty Historii”. Jej obecność oraz wyważona, pełna mądrości wypowiedź na temat polsko – żydowskiego współistnienia na ziemiach polskich była istotnym głosem w prowadzonej dyskusji i jej najodpowiedniejszym zamknięciem.

Skip to content