menu

Spotkanie z cyklu „Kart Historii” poświęcone gen. Andersowi

Spotkanie z cyklu „Kart Historii” poświęcone gen. Andersowi

13 lipca miało miejsce w Muzeum Dulag 121 spotkanie poświęcone generałowi Władysławowi Andersowi. Na spotkanie przybyła bardzo liczna grupa gości zainteresowanych sylwetką tego wielkiego Polaka.

Prelekcję o Władysławie Andersie – generale polskich nadziei, wygłosił Wojciech Markert, historyk związany z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Pan Markert przedstawił życiorys i karierę wojskową od czasów I wojny światowej, następnie w Wojsku Polskim II RP, udział w kampanii wrześniowej, a także okoliczności znalezienia się w sowieckiej niewoli i osadzenia gen. Andersa w więzieniu na Łubiance. Bardzo dużo miejsca prelegent poświęcił sprawie tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na terenie Związku Radzieckiego i ich wyprowadzenia przez Iran do Iraku i Palestyny, utworzeniu 2 Korpusu Polskiego i jego zwycięskich walk pod Monte Cassino i Ankoną pod dowództwem gen. Andersa oraz jego dalszych losów. Z dużym zainteresowaniem spotkały się również powojenne dzieje generała i jego działalność w środowisku emigracji polskiej na terenie Wielkiej Brytanii.

O tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się osoba generała może świadczyć fakt, że pytań po zakończonej prelekcji nie było końca. Naszemu gościowi udało się jednak odpowiedzieć na wszystkie pytania wyczerpująco tak, że mogliśmy rozpocząć drugą część spotkania, podczas której wyświetliliśmy film fabularny o bohaterze wieczoru, generale Andersie. Film zatytułowany „Generał polskich nadziei – Władysław Anders 1892-1970” nakręcony wg scenariusza Jana Tarczyńskiego i Tadeusza Kondrackiego spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności i wywołał niemałe wzruszenie.

Zapraszamy do galerii foto

Skip to content