menu

„W oczekiwaniu na pomoc” – trzeci wykład Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”.

„W oczekiwaniu na pomoc” – trzeci wykład Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”.

08 września 2013
16:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na kolejną prelekcję pana Karola Karasiewicza z Muzeum Powstania Warszawskiego z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowany „W oczekiwaniu na pomoc”. Wykład odbędzie się 8 września w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8A punktualnie o godzinie 16:00.

„W oczekiwaniu na pomoc” będzie trzecią z kolei prelekcją tegorocznego cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”. Pan Karol Karasiewicz – znany Państwu z serii wykładów na temat „Obroży” wygłoszonych w siedzibie Muzeum w marcu tego roku – opowie o kolejnych etapach powstańczych walk, mających miejsce w Warszawie i okolicach między 26 sierpnia, a 8 września 1944 roku. Będzie mowa m.in. o działaniach AK w obrębie Starego Miasta i Powiśla, a także o niemieckiej kontrofensywie na Mokotowie oraz w Śródmieściu. Szczegółowo omówiona zostanie również ewakuacja kanałami mieszkańców z okolic starówki oraz rozkład podziemnych szlaków ucieczki, ich rola oraz charakter. Istotnym wątkiem niedzielnego wykładu będzie też próba omówienia zbrodni, jakich dopuściła się armia niemiecka na mieszkańcach Warszawy w pierwszych tygodniach powstania.

Jeśli mają państwo ze słowem „wykład” niemiłe skojarzenia jeszcze ze szkoły, proszę się nie obawiać. Karol Karasiewicz to znakomity gawędziarz. Posiłkując się mapami z czasów wojny oraz zdjęciami dokumentującymi omawiane wydarzenia pan Karol w merytoryczny, ale przystępny sposób, przybliży Państwu historię sierpniowych zdarzeń. W wykładach z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” będzie się można dowiedzieć nie tylko o poszczególnych etapach Powstania, ale też o tym w jaki sposób widzieli je walczący, dowództwo AK w kraju i rząd w Londynie, jak odnosili się do jego wybuchu sojusznicy, wrogowie oraz opinia publiczna na świecie.

Następne wykłady odbywać się będą siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8 A w kolejne niedziele września i października:

„Stracone nadzieje. Puste obietnice”
niedziela, 22 września, godz. 16.00
„Znowu w niewoli…”
niedziela, 6 października, godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content