menu

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

17 maja w Muzeum Dulag 121 już po raz trzeci odbyły się imprezy w ramach Nocy Muzeów. Niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła naszych gości, którzy przybyli tłumnie w liczbie ponad 600 osób.

O godz. 17. pod siedzibą Muzeum rozstawiły swoje stanowiska grupy rekonstrukcji historycznej „Miotła” oraz „Pionierschule Dresden”, a także drużyn Związków Strzeleckich im. ppor. T. Nowickiego „Orlika” oraz im. gen. W. Andersa. Prezentowane były polskie i niemieckie mundury oraz militaria. Nasi goście mieli okazję do zrobienia sobie zdjęcia w rynsztunku bojowym, potrzymania repliki broni oraz porozmawiania o szczegółach związanych z uzbrojeniem zarówno jednostek z okresu II Wojny Światowej jak i współczesnych.

Głównym punktem programu tegorocznej edycji była gra terenowa „Na ratunek”. Do udziału w zabawie zgłosiło się dwadzieścia kilka grup, które po otrzymaniu zadań ruszyły w teren w poszukiwaniu czekającego na ratunek rannego powstańca. Na 53 hektarach byłego obozu Durchgangslager 121 czekały na nich punkty kontrolne – niemieckie i polskie – oraz hitlerowskie patrole, które jak tylko mogły starały się pokrzyżować szyki uczestnikom zabawy. Zadania nie były łatwe. Trzeba było wykazać się m.in. umiejętnością obierania ziemniaków, interpretacji poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz zdolnością wykorzystywania historycznych źródeł oraz wyszukiwania informacji na temat dziejów obozu Dulag 121. Mimo siąpiącego deszczu powstaniec został odnaleziony w lasku koło Pałacyku i bezpiecznie odtransportowany na noszach poza bramę obozu.

Na zmęczonych atrakcjami czekała gorąca grochówka, która dotarła na miejsce wozem strażackim Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszynie. Kucharze nie nadążali z napełnianiem misek, a o walorach smakowych zupy najlepiej świadczy to, że kilkudziesięcio-litrowy kocioł opróżniony został w dwie i pół godziny.

Punktualnie o 19:00 gwar w Muzeum ucichł, kiedy na antresoli Muzeum rozpoczęła się projekcja filmu „Exodus Warszawy 1944”. Zrealizowany w 2004 roku przez Telewizję Polonia dokument jest najlepszym bodaj wprowadzeniem w historię Durchgangslager 121, zawiera bowiem fragmenty unikatowego, archiwalnego filmu dokumentującego warunki panujące w obozie.

Przed godziną 21 pogoda nieco się poprawiła i zaplanowany jako plenerowy koncert mógł odbyć się bez przeszkód. Na rampie kolejowej przy pomniku „Tędy przeszła Warszawa” rozbrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” pod kierunkiem Adama Malcherka oraz zespołu wokalnego „Wrzos”. Po koncercie odbyło się losowanie nagród w loterii fantowej. Do szczęśliwców powędrowały książki na temat historii obozu oraz Pruszkowa, a także śpiewników z piosenkami z Powstania.

Kulminacją wieczoru był nocny spacer po terenie byłego obozu pod przewodnictwem znawcy historii Pruszkowa, pana Szymona Kucharskiego. Wprawdzie na niebie nie pozostała nawet jedna chmura, ale teren spowijała nisko ścieląca się mgła. Neogotyckie budynki prezentowały się imponująco w tej niezwykłej scenerii. Obok hal i posępnego budynku byłej szkoły kolejowej, największą atrakcją były budynki przepompowni i hydroforni, do których trzeba było przedzierać się przez gęste zarośla. Przydały się więc zabrane przez uczestników latarki i nieprzemakalne obuwie, które w gęstej trawie chroniło od nocnej rosy.

Noc Muzeów udała się znakomicie. Również dzięki pomocy pruszkowskich strzelców oraz młodych żbikowawian, którzy z zapałem pomagali roznosić krzesła, informować gości o programie oraz rozdawać pamiątkowe bilety. Dziękujemy naszym gościom za poprowadzenie wspaniałego koncertu i spaceru, przygotowanie wyśmienitej grochówki oraz prezentację militariów, a Państwu za liczne przybycie i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję Nocy Muzeów.

 

Imprezy plenerowe podczas Nocy Muzeów odbyły się dzięki uprzejmej zgodzie właściciela terenu Millenium Logistic Park zawsze życzliwego inicjatywom Muzeum.

Galeria fotograficzna

Skip to content