menu

„Wola – powstańcze walki i zagłada ludności cywilnej”

„Wola – powstańcze walki i zagłada ludności cywilnej”

Spacer rozpoczęliśmy przed kościołem św. Wojciecha przy ulicy Wolskiej 76, w miejscu szczególnie związanym z dziejami Woli w czasie Powstania Warszawskiego. Tutaj właśnie znajdował się punkt zborny, nazywany również obozem przejściowym, do którego kierowani byli cywile najpierw z Woli, a następnie z innych części miasta. Przeszedł on do historii jako jedno z miejsc dokonywania przez wojska niemieckie masowych egzekucji. Przewodnik dodatkowo opowiedział o przygotowaniach 3., wolskiego Obwodu AK do Godziny „W” i o sytuacji militarnej na Woli w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego.

Następnie ruszyliśmy ulicą Wolską zatrzymując się kolejno w miejscach masowych egzekucji: w Fabryce Ursus, w Fabryce K. Franaszka i Fabryce Makaronów. Dalej skręciliśmy w ulicę Płocką, gdzie zapoznaliśmy się z tragicznymi losami lekarzy i pacjentów Szpitala Wolskiego, a także w ulicę Działdowską, gdzie zatrzymaliśmy się przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku przy ulicy Działdowskiej 8, upamiętniającej miejsce masowych egzekucji oraz na skwerze im. Wandy Lurie, Polskiej Niobe, jednej z mieszkanek Woli, która przeżyła masakrę w Fabryce Ursus. Powróciwszy na ulicę Wolską zatrzymaliśmy się jeszcze przy kamieniu pamiątkowym w dawnym Pałacyku Michlera, znanego z piosenki powstańczej jako Pałacyk Michla, miejscu walk obronnych Batalionu Parasol, a także przy budynku Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, noszącego w 1944 roku nazwę Szpital Zakaźny św. Stanisława. Spacer zakończyliśmy przy pomniku „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, na którym znajdują się groby żołnierzy Powstania Warszawskiego i jego ofiary cywilne.

Była to pierwsza z wypraw szlakami Powstańczej Warszawy, którymi Muzeum Dulag 121 pragnie uczcić pamięć Powstania 1944 r. Na następny zapraszamy 23 sierpnia. Poświęcony będzie historii powstańczej Ochoty.

Skip to content