menu

„Ten drogi Lwów”

09 kwietnia 2016
17:00
Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk”

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spektakl „Ten drogi Lwów”, który odbędzie się 9 kwietnia, o godz. 17. w Młodzieżowym Domu Kultury „Pałacyk” przy ul. Kościuszki 41 w Pruszkowie, w ramach cyklu „Pamięć Kresów”. Wystąpią Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Zbigniew Rymarz.

60 lat temu, co niedzielę, o dziewiątej wieczorem cała zradiofonizowana Polska zasiadała przed odbiornikami, gdyż na fali średniej 385,1 m. „Polskie Radio Lwów” nadawało przebój nad przebojami, program „Wesoła lwowska fala” autorstwa Wiktora Budzyńskiego (autora, reżysera, organizatora i kompozytora), Mariana Hemara, Emanuela Schlechtera, Ref-Rena (Feliksa Konarskiego) (twórcy tekstów) oraz kompozytorów Henryka Warsa i  Alfred Schuetsa („Czerwone maki na Monte Cassino”). Ale sławę przyniosły mu przede wszystkim postacie Szczepka i Tońka, grane przez Henryka Vogelfaengera i Kazimierza Wajdę.

Spektakl przygotowany przez Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” pt. „Ten drogi Lwów” w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego powstał w oparciu o piosenki stworzone do kultowego programu. W role Szczepka i Tońka wcielą się znani aktorzy teatralni i telewizyjni Stanisław Górka i Wojciech Machnicki, a akompaniował im będzie Zbigniew Rymarz. Obok zabawnych skeczy i monologów, opartych na lwowskim i emigracyjnym folklorze, w repertuarze znajdą się znane lwowskie szlagiery tj. „Tylko we Lwowie”, „Lwowska polka”, „W dzień deszczowy i ponury”, „Randka pod Wiedeńską”, „Serce Batiara”, „Walczyk Lwowski”, „Ten drogi Lwów”, „Sen”, „Gdzie najlepiej” czy „Wiele jest miast”.

Wstęp bezpłatny

Serdecznie zapraszamy razem z Pruszkowskim Stowarzyszeniem Patriotycznym i Młodzieżowym Domem Kultury.

Skip to content