menu

Ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121

Ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121

Miło nam poinformować, że nakładem Muzeum Dulag 121 ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121, poświęcony pomocy udzielanej wypędzonym z Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Zeszyt do nabycia w wybranych księgarniach.

Zeszyty Muzeum Dulag 121 poświęcone będą historii wysiedlenia ludności cywilnej Warszawy w okresie 1944-1945. Ich tematyka obejmować będzie zarówno dzieje obozu przejściowego Durchgangslager 121 (Dulag 121) wraz z jego filiami i opowieść o losach ich więźniów, jak i dzieje akcji pomocowej na rzecz wysiedlonych, prowadzonej przez działające legalnie i konspiracyjnie organizacje na terenie Pruszkowa oraz wszędzie tam, gdzie trafiali wypędzeni z Warszawy. Obok prac o wspomnianej tematyce w Zeszytach znajdą się także materiały poświęcone historii lokalnej, przede wszystkim XIX i XX-wiecznej historii Pruszkowa i okolic. Na łamach kolejnych tomów prezentować będziemy opracowania naukowe i popularnonaukowe, prezentujące historyczne, społeczne i kulturowe aspekty wypędzenia ludności cywilnej Warszawy i okolic, materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Dulag 121 oraz niepublikowane wcześniej materiały pochodzące z prywatnych kolekcji oraz państwowych i społecznych archiwów, a także przedruki trudno dostępnych opracowań, które ze względu na bogactwo zawartych w nich informacji bądź syntetyczne ujęcie tematu, uznaliśmy za warte przypomnienia.

Pierwszy, tematyczny numer Zeszytów jest owocem konferencji popularnonaukowej Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945, która odbyła się 8-9 października 2014 r. w Pruszkowie w ramach obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim i stanowi wybór nadesłanych na nią tekstów. Są wśród nich zarówno historyczne rozprawy poświęcone ogólnym aspektom wysiedlenia mieszkańców Warszawy w 1944 roku, jak i raporty z badań, komunikaty konferencyjne, a także osobiste relacje, dotyczące pomocy udzielanej wysiedlonym z Warszawy na terenie Pruszkowa oraz okolicznych miast i miejscowości – Milanówka, Podkowy Leśnej, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Łowicza i Błonia. Zapraszamy do lektury.

Spis Treści pierwszego numeru:

Zeszyt w cenie 18 złotych można kupić w:

Pruszków
– Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a
– Książnica Pruszkowska im. H. Sienkiewicza, Wypożyczalnia Główna, ul. Kraszewskiego 13
– Księgarnia przy ul. Tadeusza Kościuszki 44

Warszawa
– Księgarnia im. Bolesława Prusa, Krakowskie Przedmieście 7
– Księgarnia Uniwersytecka Liber, Krakowskie Przedmieście 24
– Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

1 numer Zeszytów Muzeum Dulag 121 został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, PGNiG i Muzeum Dulag 121.

Skip to content