menu

Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego

Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego

29 stycznia 2017
17:00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” zatytułowane „Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego”. Spotkanie, które poprowadzi dr Krzysztof Jabłonka, odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków).

Plakat (1)

W roku 1913, w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, Józef Piłsudski wygłosił w Krakowie cykl wykładów, w których wyraźnie rozdzielił cześć i szacunek dla poświęcenia i męstwa powstańców styczniowych od nieudolności i niekonsekwencji jego przeprowadzenia przez niektórych dowódców. Dlatego Powstanie 1863 widział on jako etap „dorastania” do niepodległego i suwerennego bytu politycznego odrodzonej Polski. Widział ją, na wzór powstania i powstańczej pieczęci, połączoną z Litwą, Białorusią i Ukrainą, stąd jego walka o oswobodzenie również tych ziem i przymierze zbrojne z Ukrainą, wyzwolenie Kijowa w 1920 r. i połowy jej ziem do Dniepru. To dzięki decyzjom Piłsudskiego jako Wodza Naczelnego, żyjący jeszcze powstańcy otrzymali wojskowe mundury i honorowe miejsce w pamięci wyzwolonego narodu.

Z okazji 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w roku 2017 ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Józefa Piłsudskiego, warto spojrzeć na Powstanie 1863 oczami Marszałka.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Krzysztof Jabłonka – kustosz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wykładowca i nauczyciel historii. W latach 1991-2000 dyplomata polski na wschodzie w Ambasadzie RP w Moskwie oraz konsulatach w Charkowie i Grodnie. Współpracownik Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w dziale upamiętniania miejsc polskich na Syberii, Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Badacz Syberii i losów Polaków tam zesłanych, zwłaszcza powstania zabajkalskiego i dwóch braci Piłsudskich: Józefa (zesłanego nad Bajkał) i Bronisława (zesłanego na wyspę Sachalin). Autor książki „Wielkie bitwy Polaków” (2007) oraz kilkunastu innych, opisujących dzieje oręża polskiego.

weterani powstania

 

Skip to content