menu

Z wizytą w Muzeum Fryderyka Chopina

Z wizytą w Muzeum Fryderyka Chopina

14 lutego uczestnicy „Ferii z historią” odwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, które mieści się w dawnym Pałacu Ostrogskich przy ul. Okólnik 1. Wycieczkę zorganizowało Muzeum Dulag 121 w ramach zajęć wyjazdowych dla dzieci i młodzieży.

Podczas wizyty w warszawskim muzeum o życiu i twórczości Fryderyka Chopina opowiadali przewodnicy i edukatorzy muzealni – wraz z nimi dzieci zwiedziły ekspozycję oglądając pamiątki i fotografie rodzinne Chopina, a także rysunki, listy i zapiski oraz partytury spisane ręką Mistrza. W muzeum można było zobaczyć zabytkowe instrumenty, na których grał Fryderyk Chopin, a także usłyszeć fragmenty najbardziej znanych jego utworów.

Podczas zwiedzania edukatorzy snuli opowieść o tym, w jaki sposób nasz wybitny pianista komponował swoje dzieła oraz jaką rolę odgrywała muzyka na żywo w czasach, gdy jeszcze nie istniały sposoby utrwalania dźwięku poprzez nagranie. Podczas muzealnych zajęć edukacyjnych dzieci poznały ogólne zasady zapisu muzyki ( m.in.: jakie notacje muzyczne występowały na przestrzeni dziejów) oraz dowiedziały się, jakie są sposoby komponowania muzyki i co to jest muzyczna improwizacja.

Wiele radości sprawiły grupie zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci samodzielnie komponowały proste utwory zapisując je nutami. W ramach warsztatów edukatorzy z Muzeum Fryderyka Chopina na fortepianie zagrali melodie wymyślone przez dzieci – dzięki temu można było usłyszeć na żywo jak brzmią dzieła skomponowane przez małych artystów. Dzieci zajrzały także do wnętrza fortepianu, aby poznać zasady jego działania i elementy budowy.

Na koniec uczestników „Ferii z historią” czekała niespodzianka. Jeden z uczestników wycieczki – Jakub, który uczy się gry na pianinie już sześć lat – zagrał fragment utworu Fryderyka Chopina zatytułowany „Życzenie”. Jest to pieśń w tonacji G-dur, napisana przez Fryderyka do słów Stefana Witwickiego w roku 1827. Pieśń ta, zaczynająca się od słów „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie…” jest do dziś jednym z najsłynniejszych utworów Chopina tego gatunku.

Dziękujemy serdecznie za pomoc i wsparcie dyrekcji, pracownikom i edukatorom z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a także rodzicom, którzy jako wolontariusze uczestniczyli w wycieczce. Uczestników „Ferii z historią” zapraszamy na kolejne zajęcia do Muzeum Dulag 121. Do zobaczenia.

Skip to content