menu

Noc Muzeum w Muzeum Dulag 121 za nami

Noc Muzeum w Muzeum Dulag 121 za nami

Jak co roku Muzeum Dulag 121 przygotowało w ramach Nocy Muzeów program pełen atrakcji. Już od godziny 16. aż do 1. w nocy dostępna była ekspozycja stała dotycząca historii obozu Dulag 121, a także wystawa czasowa „Kobiety Pistolety” z Muzeum Stutthof w Sztutowie, opowiadająca o losach 40 uczestniczek Powstania Warszawskiego, które przez Dulag 121 trafiły do obozu koncentracyjnego Stutthof.

Od godziny 16. do 19. na dzieci czekały kreatywne warsztaty plastyczne oparte na motywach Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W wytłumaczeniu jak działał parowóz jeżdżący po pierwszej linii kolejowej na ziemiach polskich, pomocny był eksponat z Muzeum Kolejnictwa – stary parowóz Adler z 1834 roku. Podczas warsztatów najmłodsi bawili się w budowniczych linii kolejowej, wykorzystując elektryczną kolejką i tworząc papierowe mosty i budynki kolejowe.

Dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych przygotowaliśmy warsztaty historyczne, zatytułowane „Jak powstawał Pruszków”. Jak się okazało warsztaty historyczne, wykorzystujące archiwalne fotografie, przedmioty związane z pruszkowskimi fabrykami i mapę miasta sprzed 100 lat, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

O godzinie 18. zwiedzający mogli obejrzeć przejmujący film dokumentalny na temat wysiedlenia ludności z Warszawy – „Exodus Warszawy 1944” (2004). Film wzbudził tak duże zainteresowanie, że zorganizowaliśmy drugą projekcję o godzinie 20. Na godzinę 21. przybyli do nas tłumnie wielbiciele muzyki, aby posłuchać wspaniałego, plenerowego koncertu Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”, która wykonała szereg pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich. Po zapadnięciu zmroku odbyły się dwa nocne spacer po terenie obozu Dulag 121 i Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, podczas których wraz z przewodnikiem Szymonem Kucharskim, można było zwiedzić tajemnicze zakamarki tego terenu. Zwłaszcza pierwszy spacer przyciągnął rekordową liczbę osób, bo aż prawie 200.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedziło nas 751 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy serdecznie za rok, a także na inne organizowane przez Muzeum wydarzenia.

Skip to content