menu

Gdzie w Pruszkowie jest ulica Fabryczna? Spacer po śladach pruszkowskiego przemysłu.

Gdzie w Pruszkowie jest ulica Fabryczna? Spacer po śladach pruszkowskiego przemysłu.

02 lipca 2017
16:00
ul. Lipowa róg Cegielnianej

Muzeum Dulag 121 zaprasza na pierwszy w tym roku pruszkowski spacer historyczny, który poprowadzi Agata Gołąb – znawca dziejów Pruszkowa. Spacer odbędzie się 2 lipca, w najbliższą niedzielę o godz. 16. Zbiórka przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Cegielnianej. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Co upamiętniają nazwy pruszkowskich ulic? Skąd się wzięła ulica Ceramiczna, Pilnikowa i Guzikowa? Czy ma jakieś znaczenie, którędy wiedzie ul. Cegielniana? Kto mieszkał na osiedlu Żbikówek? Kiedy po raz pierwszy popłynął z elektrowni prąd do oświetlenia pruszkowskich dróg? Ilu robotników zatrudnionych w tutejszych fabrykach upamiętnia ulica Robotnicza? Podczas niedzielnego spaceru 2 lipca będziemy odkrywać, co kryje się za nazwami ulic, placów i osiedli, do których przywykliśmy. Zastanowimy się, co nam mówią o minionym, przemysłowym obliczu miasta.

Poprzedni herb Pruszkowa, obowiązujący do 1997 r. miał czerwono-zieloną tarczę dzieloną w słup, pośrodku której widniała litera „P” wpisana w czarne koło zębate. Był to czytelny symbol tradycji robotniczych i rozwiniętego po wojnie przemysłu maszynowego. Przez ponad 100 lat industrialny charakter był nieodłącznie kojarzony z naszym miastem. Pierwsze fabryki powstawały po tym, jak do Pruszkowa zawitała Kolej Żelazna Warszawsko-Wiedeńska. Ich kres w większości przyniósł okres transformacji ustrojowej po 1989 r. Nasz spacer będzie okazją do przypomnienia najważniejszych zakładów przemysłowych – szczególnie tych, które zniknęły z miejskiego krajobrazu, a po których jedyną pamiątką zostały nazwy ulic.

Spacer odbędzie się 2 lipca o godzinie 16.00, potrwa 2,5 godziny. Zapraszamy chętnych na zbiórkę przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Cegielnianej.

Skip to content