menu

Pokazy filmu „Jaster. Tajemica Hela”

Pokazy filmu „Jaster. Tajemica Hela”

16 lipca 2017
11:00, 12:10, 13:20, 14:30
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” organizowane we współpracy z Warszawskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach którego prezentowany będzie film „Jaster. Tajemica Hela” przedstawiający historię żołnierza Armii Krajowej, którego skomplikowane i tragiczne losy wojenne do dziś są zagadką. Pokazy filmów odbędą się w niedzielę 16 lipca 2017 roku w godzinach 11.00, 12.10, 13.20 oraz 14.30.

„Jaster. Tajemnica Hela” to film dokumentalny przedstawiający tragiczną historię żołnierza Armii Krajowej, Stanisława Jastera, ps. „Hel”, który na skutek nieszczęśliwego, i nie do  końca wyjaśnionego splotu okoliczności, latem 1943 roku, został posądzony przez swoich towarzyszy broni o kolaborację z Niemcami. Już w lipcu tego samego roku Jaster został  stracony, bez przeprowadzenia rzetelnej sprawy sądowej. Jego narzeczona Danuta Leśniewska (później Sławińska), pełniąca w 1944-1945  funkcję sanitariuszki i tłumaczki w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, zrozpaczona po śmierci Jastera, przechowywała przez całe swoje życie pamiątki z nim związane. Zachowała się przede wszystkim klisza z filmem, na której można zobaczyć ich wspólne, radosne chwile, którymi cieszyli się tuż przed tragicznymi dla nich wydarzeniami. Danuta Sławińska nigdy nie dowiedziała się, jak zginął jej ukochany i gdzie został pochowany. Film podejmuje również problem tego, jak ukazywano postać Jastera już po wojnie, kiedy to pojawiały się książki, w których przedstawiano go jako zdrajcę. Spotykało się to z głosami oburzenia. Takim oskarżeniom sprzeciwił się m.in. współuciekinier Jastera z obozu Auschwitz, Kazimierz Piechowski. Niestety nie udało się odnaleźć wojennych dokumentów procesowych, które mogłyby pośmiertnie oczyścić Jastera z zarzutów i przywrócić mu dobre imię. Z tego powodu próbę jego rehabilitacji  podjęli twórcy filmu.

Film został wyprodukowany w 2014 roku. Twórcami scenariusza i reżyserami są Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski. Czas trwania filmu: 59 minut.

Projekcje są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy.

Jaster. Tajemnica Hela Plakat
Skip to content