menu

Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

01 października 2017
14:00
Placyk przed kościołem św. Kazimierza

W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę 1 października 2017 r. ulicami Warszawy oraz Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Dzięki wspólnej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, Muzeum Dulag 121 oraz Fundacji Edukacji Historycznej trasa tegorocznego IX Marszu Niepokonanych po przejściu ulicami Warszawy i Pruszkowa zakończy się na terenie dawnego obozu Dulag 121. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 10:00 na Placu Krasińskich, pruszkowska o g. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23.

25 września 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – mieszkańcach stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach bądź przeżyli gehennę wypędzenia z burzonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuję się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd wywożeni byli na teren Generalnego Gubernatorstwa, do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. W tym trudnym czasie nie zostali jednak pozostawieni sami. Z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób ofiarnie udzielało wówczas wsparcia więźniom obozu, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Organizując Marsz, pragniemy oddać hołd zarówno cywilnym ofiarom Powstania i wypędzonym z domów Warszawiakom, jak i niosącym im wówczas pomoc. Dlatego trasa tegorocznego Marszu – wspólnej inicjatywy Starostwa Powiatowego w Pruszkowie i Muzeum Dulag 121 – biec będzie zarówno ulicami stolicy, jak i Pruszkowa, gdzie podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu trafiali mieszkańcy Warszawy.

Warszawska część Marszu – organizowany przez Fundację Edukacji Historycznej IX Marsz Niepokonanych – ruszy o godzinie 10:00 z Placu Krasińskich. Stamtąd pochód przebranych za Powstańców oraz wypędzonych warszawiaków rekonstruktorów przejdzie symboliczną trasą z Placu Krasińskich do Śródmieścia, nawiązując symbolicznie do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych z domów mieszkańców stolicy. Trasa przebiegać będzie ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy oraz Marszałkowską, gdzie na skwerze przed budynkiem PAST-y nastąpi złożenie broni przez rekonstruktorów w rolach Powstańców. Stamtąd Marsz przejdzie dalej Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi do stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej, skąd rekonstruktorzy wyruszą do Pruszkowa.

Pruszkowska część Marszu – „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc” – ruszy o godzinie 14:00 spod kościoła św. Kazimierza i ulicami Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja do pomnika „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121, gdzie odbędzie się główna część inscenizacji a po jej zakończeniu uroczyste złożenie kwiatów i wręczenie medali Pro Patria osobom zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu Dulag 121.

Warszawa

Start: Plac Krasińskich, godz. 10:00
Trasa: ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy, Marszałkowską (złożenie broni na skwerze pod budynkiem PAST-y) i Alejami Jerozolimskimi do dworca WKD Śródmieście, skąd odbędzie się przejazd kolejką do Pruszkowa

Pruszków

Start: placyk przed kościołem św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23), godz. 14:00
Trasa: ulicami Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja do pomnika „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów zapraszamy na ciepły poczęstunek w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Zostań rekonstruktorem podczas Marszu!

Pragniemy, aby w Marszu obok profesjonalnych rekonstruktorów, wzięli też udział mieszkańcy Warszawy i Pruszkowa. Dlatego serdecznie Państwa zachęcamy do aktywnego udziału w marszu w charakterze rekonstruktorów. Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowawcze, które w dniach 14, 21, 28 września przeprowadzi w siedzibie Muzeum Dulag 121 doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska wraz z pracownikami Muzeum. Podczas warsztatów pomożemy Państwu odpowiednio przygotować się do Marszu, a pani Małgorzata Retkowska wprowadzi Państwa w tajniki pracy profesjonalnego rekonstruktora –  psychologię budowania postaci, podstawy warsztatu aktorskiego oraz w pracę z rekwizytami. Warsztaty rozpoczniemy od opowieści o losach wypędzonych Warszawiaków i Pruszkowian, którzy nieśli im pomoc. Przedstawimy drogę, którą zmuszeni byli przebyć z ogarniętej walkami Warszawy do obozu w Pruszkowie, warunki jakie zastali na miejscu oraz pomoc z jaką spotkali się ze strony okolicznych mieszkańców, kładąc szczególny nacisk na emocje jakie towarzyszyły wypędzonym i pomagającym. Doradzimy także jak zdobyć lub przygotować strój, który wierny będzie realiom tamtego czasu. Dla chętnych przygotowaliśmy również krótkie scenki rodzajowe do odegrania podczas Marszu Pamięci.

Szczegółowy program i terminarz warsztatów: Warsztaty dla rekonstruktorów.

UWAGA: Do udziału w warsztatach zachęcamy każdego, bez ograniczeń wiekowych! Zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców, a grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

Zapisy:

Telefonicznie: (22) 758 86 63
Mejlowo: dulag@dulag121.pl

Liczba miejsc nieograniczona.

Skip to content