menu

KL Warschau – fakty i mity

30 listopada 2017
18:00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej  w Warszawie zapraszają na wykład z cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121” „KL Warschau – fakty i mity”, który wygłosi Hubert Kuberski – historyk, dziennikarz i filmowiec. Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz. 18 w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie. 

Funkcjonowanie w Warszawie w latach 1942-1944  KL Warschau budzi ciągle wiele dyskusji i sporów wśród historyków. Hubert Kuberski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie podczas swego wykładu będzie starał się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej formułowane są przez zainteresowanych tematem, takie jak: czy w Warszawie istniał obóz koncentracyjny, a jeśli tak, to jaki obejmował teren oraz czy „Gęsiówka” była jego częścią, czy też sam obóz ograniczał się do „Gęsiówki”. Czy w Warszawie były komory gazowe i krematoria? Hubert Kuberski poruszy także kwestie funkcjonowania obozu i osób, które były w nim przetrzymywane. Słuchacze dowiedzą się, jaki jest aktualny stan badań i dlaczego temat ten budzi tak wiele kontrowersji.

Hubert Kuberski – historyk, dziennikarz, filmowiec – produkował film dokumentalny „Za Niemen”. Tematy badawcze, którymi się zajmuje, to kolaboracja w II wojnie światowej oraz wojna partyzancka i jej zwalczanie. Autor publikacji „Sojusznicy Hitlera. Armie sojusznicze Niemiec na froncie wschodnim i na Bałkanach”. Pisał także o Hucie Pieniackiej oraz „własowcach i Kałmukach” w Powstaniu Warszawskim. Przygotowuje obecnie naukową edycję niemieckich dokumentów dot. Powstania Warszawskiego.

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – współorganizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl spotkań z historykami poświęconych różnym aspektom dziejów XX wiecznej Polski. W ramach cyklu w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbywać się będą wykłady, pokazy filmów, prezentacje wystaw oraz lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

 

 

Skip to content