menu

Noc Muzeów 2018 – galeria zdjęć

Noc Muzeów 2018 – galeria zdjęć

19 maja 2018 r. w Muzeum Dulag 121 po raz 8. odbyła się Europejska Noc Muzeów. Nasze muzeum odwiedziło blisko 700 osób! Dziękujemy bardzo serdecznie i mamy nadzieję, że widzimy się za rok.

Już o godzinie 16. pojawili się pierwsi zwiedzający, którzy mogli zobaczyć naszą ekspozycję stałą, a także ciekawą wystawę Muzeum Historii Polski pt.: „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania Niepodległości”. Wystawa gościć będzie w Muzeum Dulag 121 do 15 czerwca i zapraszamy na nią serdecznie.

Od godziny 16. do 19. na dzieci czekały nasze animatorki, które przygotowały dla nich mnóstwo gier i zabaw. Były m.in. karty zadań, kolorowanki, gra w zośkę, czy rzut balonami z wodą. Dzieci stworzyły też najdłuższe życzenia dla Miasta Pruszkowa z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

Wyjątkowym punktem tegorocznej Nocy Muzeów były Historie Jednego Obiektu. Od 17. do 22:30 opowiadaliśmy naszym gościom o obiektach muzealnych, które znajdują się w zbiorach Muzeum, a których na co dzień nie można zobaczyć na naszej ekspozycji. Poprzez ich historie mówiliśmy o losach więźniów obozu Dulag 121. Przedmioty, które im tu towarzyszyły nie były wartościowe, a raczej  zwyczajne, jednak stały się dla wypędzonych warszawiaków bardzo ważne i to nie tylko dlatego, że czasami pomagały przetrwać czas pobytu w obozie, ale także dlatego, że po wojnie nabrały wartości najcenniejszych pamiątek. Przechowywane niczym skarby pozwalały bowiem zachować pamięć o tamtych wydarzeniach. Opowiedzieliśmy m.in. o sukience Pani Teresy Gozdyry, która odnalazła na ekspozycji swoje zdjęcie, o karteczce napisanej w obozie przez Pana Szczepanowskiego zawierającej jego ostatnie słowa skierowane do żony, o obrusie Państwa Spiraszewskich, w którym został zawinięty cały dobytek rodziny, a także o papierośnicy Pana Iwańskiego, będącej ostatnią pamiątką Pani Jadwigi po mężu. O godzinie 20. aktor Jerzy Łazewski odczytał fragment „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, w którym pisarz opisał  swoje przejście przez obóz Dulag 121. Odczytaniu jedynego w swoim rodzaju  tekstu towarzyszyła opowieść o losach Białoszewskiego, a także historii powstania rękopisów „Pamiętnika…”, których faksymile mieliśmy okazje prezentować.  Godzinę później została odczytana „Ballada Pszczelińska”, a także była opowiedziana historia „Wesołej Pszczółki” – satyrycznego periodyku tworzonego przez personel szpitala Wolskiego w szpitalu powstańczym w Pszczelinie.

Jak co roku, na zakończenie Nocy Muzeów, odbyły się dwa nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych. Niezastąpiony przewodnik, Szymon Kucharski, oprowadził po zakamarkach dzisiejszego MLP i opowiedział burzliwą historię tego ogromnego terenu, w rożnych okresach jego funkcjonowania.

Odwiedziło nas w tym roku ok. 700 osób i wydaje się nam, że wychodzili bardzo zadowoleni i poruszeni. Dziękujemy każdemu za przybycie i za wspólne stworzenie przyjaznej atmosfery.

Dziękujemy też tym, którzy nas wsparli organizacyjnie. Skrzyneczki-siedziska pożyczył nam MDK „Pałacyk”, leżaki udostępnił WPR, a dodatkowy warnik do działającej przez cały czas trwania Nocy Muzeów kawiarenki, pożyczyły nam Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Żbikowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Skip to content