menu

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Milanówku

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Milanówku

03 sierpnia 2018
10.00 - 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku, ul. Spacerowa 4

W 74. rocznicę Powstania Warszawskiego wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i Wsparcie” będzie prezentowana w Bibliotece Miejskiej w Milanówku przy ul. Spacerowej 4. Otwarcie wystawy odbędzie się 1 VIII o godz. 16.

Wystawa „Solidarność i wsparcie” opowiada o pomocy udzielonej wypędzonym z Warszawy, w którą, w okresie od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r., zaangażowało się tysiące osób, wśród nich przedstawiciele legalnie i konspiracyjnie działających organizacji pomocowych m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów i parafii, a także tysiące wolontariuszy. Pomoc organizowana była wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani z Warszawy, a więc w obozie przejściowym Dulag 121 oraz jego filiach,  w podwarszawskich miasteczkach i wsiach, a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Jedną z miejscowości, której mieszkańcy bardzo zaangażowali się w pomoc wypędzonym warszawiakom był Milanówek.  Na jego terenie, ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z Pruszkowem oraz willową zabudowę, funkcjonowało aż 11 prowizorycznych szpitali i punktów medycznych np. Willa „Perełka”. W Milanówku, oprócz chorych, znalazło się wielu warszawiaków, którym udało się uciec bądź zostać wyprowadzonym z obozu Dulag 121. Znaleźli oni schronienie w prywatnych domach oraz w innych budynkach udostępnionych przez mieszkańców Milanówka m.in. w jednym z pawilonów Stacji Jedwabniczej Stanisławy i Henryka Witczaków, do którego w 1944 r. trafiło ok. 600 dzieci z sierocińca ks. Baudouina.

Skip to content