menu

Orła WRON-a nie pokona – konspiracja młodzieżowa lat 80.

Orła WRON-a nie pokona – konspiracja młodzieżowa lat 80.

08 grudnia 2018
15.00
Muzeum Dulag 121

8 grudnia, o godz. 15. zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na wykład Pana Marcina Łaszczyńskiego z cyklu Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 zatytułowany „Orła WRON-a nie pokona – konspiracja młodzieżowa lat 80.”

13 grudnia 1981 r. został wprowadzony stan wojenny na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W nocy z 12 na 13 grudnia do akcji ruszyły oddziały Ludowego Wojska Polskiego i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej), które obstawiły strategiczne punkty na terenie kraju. Wyłączono telefony. Specjalne grupy milicjantów i funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dokonały aresztowań działaczy „Solidarności”. W więzieniach i obozach internowania znalazło się ponad 10 tys. osób. Reakcją na działania związane z wprowadzeniem stanu wojennego było organizowanie w całym kraju akcji protestacyjnych i antysystemowych. W działalność konspiracyjną włączyła się także młodzież. Podczas wykładu Pan Marcin Łaszczyński przedstawi rzeczywistość stanu wojennego widzianą oczami członków najmłodszej konspiracji antykomunistycznej – opowie o ich metodach walki z systemem, formach oporu oraz o stosowanych wobec nich represjach Służby Bezpieczeństwa. W trakcie spotkania Pan Łaszczyński opowie m.in. o Grupach Oporu „Solidarni”, Federacji Młodzieży Walczącej i Ruchu Młodzieży Niezależnej. Wykład będzie ilustrowany m.in. fragmentami filmu „Grupy Oporu”.

„Grupy Oporu” w reż. M. Dłużewskiej to film dokumentalny w barwny i dynamiczny sposób ukazujący motywy i metody prowadzonej przez młodych ludzi działalności opozycyjnej. Młodzieżowe Grupy Oporu „Solidarni” działały w okresie stanu wojennego i w latach osiemdziesiątych XX w. Prowadziły działalność antysystemową i niepodległościową.

Marcin Łaszczyński – mgr historii, w latach 1981 – 89 współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu i Oświatą Niezależną oraz antykomunistycznymi organizacjami młodzieżowymi (FMW, RMN, MKO, WiP); współtwórca m.in. Biura Informacyjnego Młodzieży Polskiej i konspiracyjnego pisma „Korespondent”. Na przełomie 1986/87 r. z powodów politycznych odmówił służby w komunistycznym Wojsku Polskim. Specjalizuje się w historii PRL. Obecnie pracuje w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie jako edukator.

Skip to content