menu

Józef Kiljański (1929-2019) – nieznany kronikarz Pruszkowa

Józef Kiljański (1929-2019) – nieznany kronikarz Pruszkowa

23 listopada 2019
15:00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 23 listopada, o godzinie 15. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie „Józef Kiljański (1929-2019) – nieznany kronikarz Pruszkowa”. W czasie kolejnej odsłony „Pruskovianów” przedstawiona zostanie sylwetka zmarłego w tym roku Józefa Kiljańskiego, który przez całe swoje życie był silnie związany  z rodzinnym Pruszkowem i z Duchnicami.

Józef Kiljański w wolnych chwilach gromadził materiały i spisywał historie dotyczące przeszłości swojej rodziny i najbliższych okolic. Pozostawił po sobie tomy niewydanych drukiem zapisków i wspomnień stanowiących bardzo ciekawe świadectwo wielkiej historii przetaczającej się przez nasze miasto, ale także małych historii zwykłych mieszkańców Pruszkowa i jego okolic.

O kronikarskiej pasji Józefa Kiljańskiego opowie jego syn – Jacek Kiljański.  Nasz gość urodzony w rodzinnym domu Kiljańskich w Duchnicach, odziedziczył po Ojcu zamiłowanie do historii.  W czasie naszego spotkania podzieli się z Państwem opowieściami o Ojcu Józefie, jego pisarstwie i o utrwalonych w nim ludziach: dawnych mieszkańcach, Duchnic, Żbikowa i Pruszkowa.

Józef Kiljański  –  historyk z zamiłowania,  autor książki „O romantycznej i staromodnej wojnie” oraz wielu artykułów poświęconych historii Pruszkowa i okolic, które drukował  w prasie lokalnej.

Jacek Kiljański – syn Józefa Kiljańskiego, absolwent żbikowskiej szkoły „Dziewiątki”, z wykształcenia lekarz endokrynolog.

 

Skip to content