menu

Koncert kolęd oraz pastorałek 2019 – relacja i galeria fotografii

Koncert kolęd oraz pastorałek 2019 – relacja i galeria fotografii

Ostatnia niedziela 2019 roku w Muzeum Dulag 121 upłynęła w niezwykle świątecznej, ale także refleksyjnej atmosferze. Wszystko za sprawą chóru „Bemcanto” pod kierownictwem Michała Habera, który wystąpił z bożonarodzeniowym repertuarem w czasie „Koncertu kolęd oraz pastorałek”.

Chór Bemcanto, działający przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo w Warszawie, gościł już w Pruszkowie przy okazji organizowanego przez Muzeum Dulag 121 koncertu pieśni patriotycznych „Wolności śpiew” w listopadzie 2018 roku. W tym roku zespół przyjął nasze zaproszenie i pod przewodnictwem Michała Habera zgodził się wykonać najpiękniejsze bożonarodzeniowe pieśni. Występ rozpoczął się od jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów, napisanego przez Franciszka Karpińskiego – „Bóg się rodzi”, nazywanym często królową polskich kolęd. Podczas „Koncertu kolęd oraz pastorałek” można było usłyszeć i zaśpiewać razem z chórem Bemcanto: „Wśród nocnej ciszy”, „Triumfy Króla Niebieskiego” czy „Lulajże Jezuniu”. Nie zabrakło także tradycyjnych  pieśni pochodzenia ludowego. Spośród pastorałek na scenie Muzeum Dulag 121 wybrzmiały m. in.: „ Zaśpiewam Jezuskowi”, „Hej, bracia czy śpicie”, „Gore gwiazda” i „Za gwiazdą”. Z kolei, kolęd „Dzisiaj w Betlejem”, „W żłobie leży”, czy „Z narodzenia Pana” wysłuchaliśmy w  tempie nawiązującym do polskich tańców narodowych. W czasie koncertu Michał Haber zaprezentował premierowe wykonanie utworu „Nie było miejsca dla Ciebie”, który został napisany przez Lubomira Szopińskiego. Kolęda powstała w obozie koncentracyjnym w Gusen. Jej ujmująca melodia i pełne nadziei słowa wywołały ogromne wzruszenie wśród publiczności. Na zakończenie wieczoru chór „Bemcanto” zaprosił nas do wspólnego śpiewania pieśni „Narodził się nam Zbawiciel”.

Koncert w Muzeum Dulag 121 okazał się 120 występem w karierze chóru „Bemcanto”. Z tej okazji wszystkim członkom zespołu składamy szczere gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim gościom za udział w bożonarodzeniowym spotkaniu i  wspólne kolędowanie w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się w tak wyśmienitym gronie!

Poniżej fotorelacja Iwony Burzyńskiej

 

 

 

 

Skip to content