menu

Warsztat genealoga na przykładzie rodziny Meyerów i ich związków z Turczynkiem – spotkanie z Igorem Strojeckim

Warsztat genealoga na przykładzie rodziny Meyerów i ich związków z Turczynkiem – spotkanie z Igorem Strojeckim

08 lutego 2020
15:00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 8 lutego, o godz. 15. Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Nasze Korzenie”. Wykład i warsztat genealogiczny poprowadzi Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta i varsavianista.

Najlepiej uczyć się metod poszukiwań genealogicznych korzystając z doświadczeń osób, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Dlatego też, przywracając muzealny cykl spotkań „Nasze korzenie”, zaprosiliśmy bardzo zasłużonego genealoga, pana Igora Strojeckiego, który zaprezentuje historię rodu Meyerów i przedstawi metody swojej pracy i poszukiwań, a także różne rodzaje pozametrykalnych źródeł przydatnych do badań genealogicznych . Podczas spotkania będzie więc okazja, by wzbogacić swoje umiejętności, a także poznać losy członków rodziny Meyerów.

Spotkanie pod tytułem: „Warsztat genealoga na przykładzie rodziny Meyerów i ich związków z Turczynkiem” poświęcone będzie zasymilowanej, zamożnej rodzinie żydowskiej Meyerów, która posiadała willę w pobliskim Turczynku. Zostanie zaprezentowana jej genealogia z jej ciekawymi koligacjami (m.in. z rodziną Toeplitzów), a także salon muzyczny Zofii z Bernsteinów Meyerowej przy Alei Róż 10 w Warszawie, w którym bywały największe sławy muzyczne okresu międzywojennego, jak Szymanowski, Kochański, Fitelberg, Rubinstein, Strawiński i in. Prezentację zilustrują fotografie z dedykacjami tych muzyków oraz przedwojenne dokumenty i zdjęcia rodziny Meyerów, także z Turczynka.

Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje się dziejami Warszawy i związanych z nią rodami. Dziś jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie genealogii. Udało mu się odtworzyć, sięgający aż 1580 roku, rodowód swojej prababki Niedźwieckiej, żony słynnego podróżnika Leona Barszczewskiego. Jest autorem książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” [wyd. Bezdroża 2017] i albumu „Leon Barszczewski (1849-1910), „Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010] oraz katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów.

 

Skip to content