menu

Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii i pamięci zbiorowej

Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii i pamięci zbiorowej

15 lutego 2020
15:00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 15 lutego, o godz. 15, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. hab. Bogusława Kopki „Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii  i pamięci zbiorowej”.

75 lat temu zakończyła się historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, w którym w latach 1940–1945 śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln osób. Pierwszym wiarygodnym źródłem informacji dla świata na temat działalności KL Auschwitz były raporty rtm. Witolda Pileckiego, nr obozowy 4859. Prawda o największej fabryce śmierci z trudem przedzierała się do świadomości opinii publicznej. Podczas II wojny światowej Alianci zainteresowani byli jak najszybszym zakończeniem działań wojennych na Starym Kontynencie, nie uważali jednak niemieckich kacetów i ośrodków zagłady za infrastrukturę wojskową, którą należy zniszczyć w pierwszej kolejności. Stąd kominy Auschwitz-Birkenau działały prawie do końca istnienia obozu. Po wojnie komuniści ze względów ideologicznych zakłamywali historię Auschwitz traktując instrumentalnie pamięć o jego ofiarach. Po upadku Muru Berlińskiego (1989) nadal żywa jest dyskusja wokół przyczyn zła Auschwitz i braku rozliczeń z totalitarną przeszłością.

Bogusław Kopka – historyk dziejów najnowszych. Pracuje w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Autor książek Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa (IPN 2007) oraz Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944–1956 (Wydawnictwo Literackie 2019).

Skip to content