menu

Spotkanie „Rodzina Witaczków i historia milanowskiego jedwabiu”

Spotkanie „Rodzina Witaczków i historia milanowskiego jedwabiu”

23 sierpnia 2020
15:00
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie, Pl. Jana Pawła II 2 05-800 Pruszków

W najbliższy weekend Muzeum Dulag 121 będzie gościem Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty, którego tegorocznym tematem przewodnim jest  tkactwo i tkanina. Z tej okazji pragniemy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie zatytułowane „Rodzina Witaczków i historia milanowskiego jedwabiu”, które odbędzie 23 sierpnia o godz. 15:00 w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

W czasie spotkania z zaproszoną przez Muzeum Dulag 121 Panią Joanną Prosińską-Giersz porozmawiamy nie tylko o samym procesie produkcji jedwabiu, ale również o historii powstania pionierskiej Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku i o wkładzie, jaki wniosła w rozwój jedwabnictwa w przedwojennej Polsce rodzina Witaczków. Będzie to też doskonała okazja, żeby zapoznać się  z wojennymi i powojennymi losami założycieli milanowskiej stacji jedwabniczej  oraz przypomnieć o pomocy udzielanej przez rodzeństwo Stanisława i Henryka Witaczków mieszkańcom stolicy, którzy zostali wypędzeni w czasie trwania Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu oraz przeżyli dramat pobytu w obozie Durchgangslager 121 w Pruszkowie.

Do rozmowy o historii milanowskiego jedwabiu zaprosiliśmy Panią Joannę Prosińską-Giersz – wydawczynię książek i czasopism, tłumaczkę literatury i autorkę książek „Zrozumieć Polaków”, „Hrabianka Anna z Żabna”, współautorkę biografii „Witold Giersz malarz ekranu”, która kończy prace nad publikacją monografii poświęconej rodzinie Witaczków  „Na rodzinnym jedwabnym szlaku. Historia Henryka i Stanisławy Witaczek z Milanówka”.

Skip to content