menu

„Historia jednego obiektu” – nowy cykl w dziale Encyklopedia

„Historia jednego obiektu” – nowy cykl w dziale Encyklopedia

Zapraszamy na nowy cykl Historia jednego obiektu”, w trakcie którego będziemy prezentować artefakty zgromadzone w archiwum Muzeum Dulag 121, a których historia jest nierozerwalnie związana z losami byłych więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie, ich właścicieli. W krótkich filmach dokumentalnych, które będziemy publikować na naszej stronie internetowej, stronie na Facebook’u oraz na muzealnym kanale YouTube, przybliżymy historię przedmiotów, materialnych świadków wojennych wydarzeń.

W momencie wypędzenia z domów warszawiacy zabierali często tylko to, co mieli pod ręką. Czasem były to rodzinne pamiątki, czasem chwycona w biegu walizka czy płaszcz. Przedmioty te towarzyszyły wypędzonym przez kolejne tygodnie tułaczki podczas wypędzenia, pobytu w obozie Dulag 121 oraz dalszej drodze.

W naszym nowym cyklu pt.: Historia jednego obiektu” poprzez historię tych materialnych świadków wojennych wydarzeń, chcemy przybliżyć losy warszawiaków, którzy w 1944 roku zostali wypędzeni z powstańczej Warszawy i przeszli przez obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie, skąd po brutalnej selekcji byli wysyłani do obozów pracy, obozów koncentracyjnych, bądź na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa.

Zapraszamy!

Jeśli chcieliby Państwo przekazać nam obiekty związane z historią obozu Dulag 121 oraz opowiedzieć nam swoje losy, zapraszamy do kontaktu! 22 753 86 63; dulag@dulag121.pl

Skip to content