menu

Zmarł Henryk Filipski (1920-2021)

Zmarł Henryk Filipski (1920-2021)

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Henryka Filipskiego ps. „Jeremi” – zasłużonego powstańca warszawskiego, byłego więźnia obozu przejściowego Dulag 121, a także wieloletniego przyjaciela Muzeum Dulag 121.

Pan Henryk Filipski od początku niemieckiej okupacji czynnie działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych. W Powstaniu Warszawskim brał udział w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście – Północne. 5 sierpnia został poważnie ranny w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria. Po wypędzeniu z Warszawy, Pan Henryk wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken. Po wojnie zamieszkał w Nadarzynie. Po upadku systemu komunistycznego w Polsce był zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia nie tylko bohaterów Powstania Warszawskiego, ale również prawdy o Żołnierzach Niezłomnych czy ofiar Zbrodni Katyńskiej. Od początku powstania Muzeum Dulag 121, Pan Henryk brał udział w organizowanych przez nie spotkaniach i wydarzeniach historycznych, wzbogacając je swoją wiedzą i wspomnieniami.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Panem Henrykiem w czasie którego, opowiada o pobycie w obozie Dulag 121: http://dulag121.pl/encyklopediaa/filipski-henryk/

Henryk Filipski fot. 2021
Skip to content