menu

Noc Muzeów 2022

14 maja 2022
17:00-24:00
Muzeum Dulag 121

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121, która odbędzie się już 14 maja, będzie można zapoznać się nie tylko ze stałą ekspozycją muzealną, ale również z wystawą planszową poświęconą historii cyklizmu i Towarzystwa Cyklistów w Pruszkowie. W Muzeum Dulag 121 na jeden dzień zagości również Mobilne Muzeum z Rowerów z Radomia, które zaprezentuje kolekcje zabytkowych bicyklów i zapewni wyśmienitą zabawę dla najmłodszych gości. Muzeum będzie czynne od 17:00 do północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Do wzięcia udziału w Nocy Muzeów zapraszamy też gości z Ukrainy.

W programie:

17. – 24.Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 i wystawy planszowej „Pruszkowskie Koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”. Treść obu wystaw będzie dostępna również w języku ukraińskim.

17. – 24.Prezentacja zabytkowych rowerów przygotowana przez Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia.

17. – 20. Gry i zabawy dla dzieci zorganizowane przez Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia i animatorów Muzeum Dulag 121.

Do wzięcia udziału w zajęciach zapraszamy także dzieci z Ukrainy, które będą mogły liczyć na pomoc tłumacza. На заняття запрошуємо теж дітей з України.

Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy specjalny kącik, w którym będzie można ułożyć retro rowerowe puzzle, pokolorować malowanki, narysować swój wymarzony rower, zrobić sobie retro zdjęcie, a także spróbować swoich sił w toczeniu obręczą i rzucie oponami do celu. Ponadto, animatorzy zaprezentują jazdę repliką bicykla z XIX wieku. A na odważnych czeka przejażdżka rowerem przeciwskrętny („pijana żaba”).

17. – 21. bezpłatny serwis rowerowy zagwarantowany przez Stowarzyszenie Zdrowy Rower z Pruszkowa

18. – 22. spotkania ze sportowcami i pasjonatami dwóch kółek.

Gośćmi Muzeum Dulag 121 będą:

18. – 19. – Jarosław i Jakub Wolcendorf – utytułowani zawodnicy specjalizujący się w kolarstwie przełajowym i właściciele działającej od wielu lat w Brwinowie „Pracowni Rowerowej Jakoobcycles”,

19. – 20. – dr Piotr Kubkowski – kulturoznawca, historyk kultury, autor monografii Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2019) oraz nagrodę w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej na najlepszą książkę varsvianistyczną (2019)

20. – 21. – Marcin Oskiera – były zawodnik kadry narodowej BMX-park, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego w Base Training Center w Milanówku.

21. – 22. – Łukasz Wykrota – znawca i kolekcjoner zabytkowych rowerów i twórca Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia i Łukasz Kubacki – muzealnik, fascynat rowerów i współtwórca wystawy „Pruszkowskie Koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”.

21. i 23.nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych

Jak co roku Szymon Kucharski -niezastąpiony pruszkowski przewodnik, oprowadzi Państwa po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnych Warsztatów Kolejowych, opowiadając przy tym o ich burzliwej XIX i XX wiecznej historii i wątkach związanych z funkcjonowaniem na ich terenie obozu przejściowego Dulag 121, utworzonego dla wypędzonej ludności cywilnej Warszawy i okolicznych miejscowości w czasie trwania Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu.

W czasie trwania Nocy Muzeów będzie można nabyć publikacje wydane przez Muzeum Dulag 121.

Zapraszamy!

Skip to content